Zoom, Keybase’i satın aldı

0
256

Koronavirüs hasebiyle haneden çalışmanın yayılmasıyla yıldızı parlayan Zoom Video Communications, bu erken yaptığı izahla emniyetli mesajlaşma ve dosya paylaşım servisi Keybase’i satın aldığını duyurdu. Firmadan yapılan izaha göre güvenlik ve şifreleme mühendisleri ekibini bulunan satın alma, Zoom’un bütün platformda uçtan uca şifrelemeyi devreye alma tasarınına hız kazandıracak.

Satın almayı değerlendiren Zoom CEO’su Eric S. Yuan, “Uçtan uca şifrelenen iletişim platformları var. Güvenlik işlevleri basit entegre edilebilir iletişim platformlar var. müessesesel ölçekte iletişim platformları var. ama hiçbir platformun bütün bunları sunduğunu düşünmüyoruz. Zoom’un alana çıkarmaya çalıştığı şey, işte bu. Kullanıcılarımıza güvenlik, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliği tek noktadan sunabilmek. Bunun amaciyla evvel adımımız, doğru ekibi tek araya getirmek oldu. Keybase, derin şifreleme ve güvenlik Tecrübenini Zoom’a taşıyacak. Max ve ekibiyle tek araya geleceğimiz amaciyla çok heyecanlıyız. bunun benzeri ahenk gösteren tek güvenlik mühendisleri grubunu bünyemize katmak, güvenlik çalışmalarımızı geliştirdiğimiz 90 hergün planımızda mühim tek ilerleme sağlayacak” şeklinde konuştu.

Keybase.io Kurucu Ortağı ve Geliştiricisi Max Krohn ise, “Keybase, Zoom ekibine katılacağı amaciyla heyecan dolu! Ekibimiz güvenlik ve saklılık ile alakalı ihtiraslı tek şekilde çalışıyor ve şifreleme uzmanlığımızı her vakit surat milyonlarca katılımcının bulunduğu tek platforma taşımak bizim amaciyla tek onurdur” ifadelerini kullandı.

530 BİN KİŞİNİN BİLGİLERİ ÇALINDI

Krohn, Zoom güvenlik mühendisliği ekibini yönetecek ve direk Yuan’a bağlı çalışacak. Zoom ve Keybase liderleri, birlikte çalışarak Keybase ürününün geleceğini belirleyecekler.

Zoom gittikçe popülerleşse de yükselen popülerliğiyle güvenlik endişeleri de yükselmeye başladı. Geçtiğimiz ay Zoom uygulamasını kullanan 530 binden civarında kullanıcının bilgisinin ‘dark web’te satışa çıktığı alana çıkmıştı. Hesap başına vasati 0.0020 dolara satışa sunulan veriler arasında, Zoom kullanıcılarının e-posta adresleri, şifreleri, güvenlik anahtarları ile kişisel toplantı URL’leri de bulunduğu görülmüştü.

Zoom endişeleri gidermek amaciyla 90 hergün güvenlik tasarınını açıklamıştı. Firma 90 günün nihayetinde çok dahada emniyetli tek platforma sahip olamyı hedefliyor.

Leave a reply