Yurt dışından getirilen telefonların kayıtsız kullanım süresi uzatılacak

0
231

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları asagi Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul mebus yengi Sırakaya, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerle dünyaya misal olduğunu söyledi.

Vatandaşların sağlığını önceleyen adımlar attıklarını, onların mağdur olmamaları amaciyla koşul olan planlamaları yapmaya itina gösterdiklerini ifade eden Sırakaya, “Bu Yorucu süreçte Yalnızca sınırlarımızda değil, vatan dışında yaşayan vatandaşlarımızın sıhhatleri ve haklarıyla da yakından ilgileniyoruz.” dedi.

Sırakaya, Kovid-19 salgını hasebiyle ülkesine gelemeyen, ülkemiz hasreti içinde var olan vatandaşların burukluğunu, üzüntüsünü ve sıla özlemlerini derinden hissettiklerini ifade etti.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen ve salgınla ugras tedbirleri kapsamında yaşadıkları ülkelere art dönemeyen vatandaşların mağdur olmamasına itina gösterdiklerini laf eden Sırakaya, bütün istek ve isteklere hatıranda çözüm üretmek amaciyla çaba gösterdiklerini belirtti.

Bu kapsamda vatan dışı borçlanma talebiyle çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olmak isteyenlerin yoksun belge tamamlama sürelerinin uzatıldığına işaret eden Sırakaya, vatan dışından Türkiye’ye araçlarıyla gelen ve Kovid-19 salgınıyla ugras önlemleri hasebiyle yaşadıkları ülkelere dönemeyen vatandaşların, araçlarıyla Türkiye’de kalma destur sürelerinin, Ticaret Bakanlığı Gümrükler genel Müdürlüğünün yayımladığı genelgeyle uzatıldığını hatırlattı.

“MAĞDURİYET YAŞANMAMASI AMAÇLANIYOR”

Bu süreçte vatan dışında Kovid-19 veyahut başka nedenlerle hayatını kaybeden Türklerin cenazelerinin, sağlık Bakanlığı bilim Kurulunun belirlediği şartlarla Türk sema Yollarınca Türkiye’ye getirilmesinin önünü açtıklarını hatırladan Sırakaya, “Yurt dışından yolcu beraberinde kazançlan SIM kartlı cihazlar amaciyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi tarafından 120 vakit olarak için kayıtsız kullanım süresine, kuruluş yetkilileriyle yaptığımız müzakereler neticeninde 30 vakit dahada ek edilmesi istikametinde karar alındı.” diye konuştu.

Karantina düzenlemelerinin ve yolcu kısıtlamalarının ayni ritimde devam etmesi seklinde ek 30 hergün zamanin de uzatılmasının öngörüldüğünü aktaran Sırakaya, Kovid-19 salgınına bağlı karantina uygulaması, yasamsal izolasyon benzeri kısıtlamalar hasebiyle vatandaşların elektronik haberleşme hizmetlerinden kesintisiz istifade etmelerinin sağlanması ve rastgele tek mağduriyet yaşanmamasının amaçlandığını belirtti.

“KAÇAK GEÇİŞLERE İLİŞKİN İDDİALAR ASILSIZ”

Sırakaya, Kovid-19’a karşı alınan tedbirlerin sona ermesiyle, sıhhatli günlerde Türkiye’ye dönmek amaciyla hasretle bekleyen vatandaşların, yabancı plakalı araçlarıyla ücretli kara yollarında HGS ve OGS ücreti ödemeden kaçak geçiş yapmaları durumunda, ülkemiz plakalı araçlardan dört kat dahada çok kazanç cezasına elbet tutulduklarına baz alinarak iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

Sırakaya, yabancı plakalı araçlara, aynen ülkemiz plakalı otomobiller benzeri 15 vakit içinde geçtikleri otobanın fiyatını ödemeleri seklinde rastgele tek kazanç cezası yaptırımı uygulanmadığını kaydetti.

Leave a reply