YouTube Türkiye temsilcisi atayacak – Video

0
141

Türkiye’de Sosyal medya devlerine yönelik yeni düzenlemeye ilk olumlu cevap YouTube’dan geldi. Google, Youtube’ın Türkiye ofisinin açılacağını duyurdu.

Bir milyondan fazla aboneye sahip olan sosyal medya ağlarının Türkiye’de ofis açması zorunlu hale getirilmişti. Temsilcilik açmayanlara ikinci cezalar Aralık ayının ilk haftasında kesilmişti. Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının ne tepki vereceği merak konusuydu. Daha önce TV platformu Netflix ofis açacağını duyurmuş ancak sosyal medya devleri adım atmamıştı.

YouTube Türkiye ofisini açıyor

Google’a bağlı olan YouTube’dan yapılan açıklamada Türkiye’de temsilci atama sürecinin başlatıldığı belirtilerek “Şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı koruyoruz” vurgusu yapıldı.

YouTube: Bu karardan memnunuz

YouTube’un konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik.”

“YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.

YouTube, Türkiye’de hükümete yerel bir irtibat noktası sağlayacak. Uyumluluğa yönelik bu adım, YouTube’un içerik kaldırma taleplerini inceleme şeklini veya YouTube’un kullanıcı verilerini işleme veya tutma şeklini değiştirmez. Şu anda, resmi makamlardan gelen kaldırma taleplerini, doğru yasal süreçlerle bildirildiğinde inceliyor ve şeffaflık konusundaki tutumumuza uygun olarak bu talepleri şeffaflık raporumuzda açıklıyoruz. Bu talepleri yasalara ve kendi politikalarımıza aykırı olarak değerlendirmeye, sahip olduğumuz süreçleri sürdürmeye devam edeceğiz.

Türk kullanıcılarımıza, yaratıcılarımıza ve iş ortaklarımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz ve platformun canlılığını ve açıklığını korumaya devam edeceğiz.”

Ömer Fatih Sayan: ”Diğer sosyal ağları da bekliyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan Twitter üzerinden YouTube gündemine değindi. Sayan tweet’inde ”Haberler güzel! 7253 sayılı kanun kapsamında yapılan değişiklik ile temsilci bulundurması gereken sağlayıcılardan olan YouTube, Ülkemize temsilci atayacağını bildirdi. Diğer sosyal ağ sağlayıcılarından da aynı hassasiyet ile işbirliğini yapmalarını bekliyoruz. Hayırlı olsun.” dedi.

Birazdan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun YouTube’ın Türkiye’de temsilcilik açmasıyla ilgili resmi bir açıklama yapacağı öğrenildi.

Sosyal medya ve TV platformları için 5651 sayılı kanun yeni yükümlülükler getirmişti. Kanuna rağmen temsilcilik atamayan ya da ofis açmayan platformlara ikinci cezalar Aralık ayında kesilirken, Ulaştırma Bakanlığı, cezalara rağmen adım atılmadığı taktirde reklam yaptırımına gidileceğini duyurmuştu. YouTube’ın adımı reklam yaptırımı mesajının ardından geldi.

googleYouTubeYouTube türkiiyee ofisiyoutube türkiyeyoutube temsilci

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply