Yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk kez kullanımda

0
248

Savunma sanayii alanında Türkiye’deki çalışmalar devam ediyor. Şimdi de yerli sahil güvenlik radar sistemi ilk paketi, Sahil Güvelik Komutanlığına teslim edildi. Artık komutanlığın, sahilleri tarama kapasitesi daha yüksek olacak.

Türkiye’nin batısında yeni sistemle birlikte 1 kontrol merkezi, 4 kimliklendirme ve izleme merkezi kuruldu. Bununla birlikte radar ve elektro sensörlerin kurulu olduğu 10 sahil gözetleme istasyonu da kullanıma alındı. Bu istasyonlar Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz sahillerine konumlandırıldı.

Yerli sahil güvenlik sistemi ilk paketi teslim edildi

Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle görevini yapacak olan Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS), ilk yazılım paketiyle birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi ve kullanılmaya başlandı. 7 gün 24 saat çalışma kapasitesine sahip olan sistemle birlikte kaza, kaçakçılık, düzensiz göç, kara suları ihlali ve arama kurtarma konusunda büyük avantajlar sağlanacak. Sistemin yazılımı HAVELSAN, radar ve elektro-optik sistemleri ise ASELSAN tarafından geliştirildi.

Projeyle birlikte Türk Deniz Karasuları ve Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeterli radar ve tarama faaliyeti gösterebilecek olan sistem, su üstü resim oluşturma ve otomatik tanımlama işlemleri yapacak.

yerli sahil güvenlik radar sistemi

Sahil Güvenlik Bilgi Sistemi ve Deniz Bilgi Sistemi kurularak, askeri ve sivil kurumlarla paylaşım yapılacak. Böylelikle deniz ve sahillere ait bilgilerin hızlıca muhataba iletilmesi mümkün olacak.

Grup-1 ismiyle teslim edilen ilk pakette temel radar ve kamera sensörleri, video dağıtım ve kayıt işlemlerini içeren sistem yer alıyor. Grup-2 ve Grup-3 ismiyle ilave yeteneklerin kazandırılması hedefleniyor.

radar sistemisahil güvenlikyerli sahil güvenlik radar sistemi

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply