Yeni mühimmat bir ilke imza attı! Bakan açıkladı

0
319

Ülkemizde müdafaa endüstri sektöründen sevindirici haberler gelmeye ayni ritimde devam ediyor. 19 Haziran bugünü gerçekleştirilen orta menzilli türk mali gemisavar roket motoru testinin derhal peşinden bu sefer SARB-83 ilklere imzasini atarak test edildi.

SARB-83 beton delici mühimmat ile tek ilke imzasini atıldı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada, Türkiye’de evvel kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı mühimmat test edildiğini duyurdu. Varan, HABRAS altyapısı sayesinde saklı mühimmat projelerinin düşük maliyetlerle kısa müddette test edilebilmesinin mümkün vaziyete geldiğini belirtti.

1,8 metrelik betonu delerek içerisindekileri imha edebilecek yetenekte tek tayyare mühimmatı var olan SARB-83, TÜBİTAK müdafaa Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirildi. Ön delici harp başlığı sayesinde termobarik patlayıcılarla kullanılabilecek tertemiz kuşak mühimmatlardan birisi var olan SARB-83, MK-83 genel kasıt Bombası (GMB) ile eş özellikler taşıyor.

Uçak hangarları, mühimmat depoları, sığınaklar ve yer altı petrokimya depoları SARB-83’ün vurabileceği hedefler arasında yer alıyor. Yer üzerinde ise baraj, köprü, tayyare pisti, radar anteni ve endüstriyel tesis benzeri hedefler bu bomba ile tesirsiz vaziyete getirilebiliyor.

bakan varankSARB-83savunma sanayiteknoloji bakanı

Leave a reply