‘Yarını Kodlayanlar’dan kız çocukları için kodlama eğitimi

0
144

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından çocukları dijital geleceğe hazırlama hedefiyle yasama geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında 11 Şubat beynelmilel Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde kız çocukları amaciyla kodlama eğitimi düzenlendi. Online olarak gerçekleştirilen eğitime değişik illerden yaşları 7-14 arasında değişen 30 kız çocuğu katıldı. takriben dört saat civarindan süre gelen eğitimde katılımcılara programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, hikaye oluşturma ve oyun yapma benzeri konularda bilgi verildi.

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, vakıf olarak yaptıkları her işin tek Emele dokunması gerektiğine inandıklarını belirterek, “Habitat Derneği işbirliğiyle başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle, tüketen değil, üreten tek neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Kız çocuklarımız da bu neslin mühim tek parçası. Bugüne civarindan 81 şehirde 110 bini aşkın çocuğumuza kodlama öğrettik. Bu sayının yarısını kız çocuklarımız oluşturuyor. Kız çocuklarımızın kodlama eğitimlerimize gösterdiği ilgiden nihayet derece memnunuz. bilim ve teknoloji alanında eğitim gören kız çocuklarının sayısının artması gerektiğine inanıyoruz. Bu projeyle kız çocuklarımızın bu alandaki gelişimini desteklemeye ayni ritimde devam edeceğiz. Bu vesileyle, hepimizin beynelmilel Bilimde Kadın ve Kız Çocukları bugünü kutsal olsun” dedi.

Habitat Derneği yönetim heyeti Başkanı Sezai Hazır, dernek olarak yasamsal cinsiyet eşitliğine ve kadınların toplumun, hayatın her alanında faal olmalarına hatri sayilir büyüklükte önem verdiklerini söyleyerek, “Bu çerçevede, yasama geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projemiz kapsamında 5 senelik süre zarfında gerçekleştirdiğimiz bütün eğitim ve etkinliklerde kız çocuklarımızın etkin ve yoğun katılımını sağlamak amaciyla çalıştık. Türkiye’nin 81 şehrinde 550 gönüllümüz aracılığıyla yürüttüğümüz eğitimlerde ulaştığımız 110 bini aşkın çocuğumuzun yarısını kız çocuklarımızın oluşturuyor olması bizleri fazlasıyla mutluluk dolu etmekte ve geleceğe değin umutlarımızı yeşertiyor. bilim ve teknoloji alanında geleceğin mühim kadın bilim insanlarının ve teknoloji öncülerinin yetişmesi amaciyla kız çocuklarımızın gelişimini desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda, beynelmilel Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ne hususi tek eğitim düzenleyerek, bu hedefimizi taçlandırmak istedik. Başta bilim ve teknoloji alanında elde ettikleri başarılar ile bizleri gururlandıran kadın bilim insanlarımız ve kız çocuklarımız olmak üzere herkesin beynelmilel Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nü kutlarım” ifadelerini kullandı.

110 bini aşkın çocuğa ulaşıldı
Verilen bilgiye göre projeyle birlikte, Türkiye’nin dört tek yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimleri veriliyor. Eğitimlerde çocuklara programlama ile alakalı düşünce sahibi olma, kreatif özelliklerini alana çıkaracak çalışmalar yapma, kendisinin düş dünyalarını oluşturma, kendisinin oyunlarını üretme imkanı sunuluyor. Ağustos 2016’dan bu yana ülkemiz genelinde 110 bini aşkın çocuğa ulaşan projeden faydalanan kız çocuklarının sayısı 58 bini, bay çocuklarının sayısı ise 57 bini aştı. Projenin beşinci seneninde 70 bin çocuğa dahada kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

Leave a reply