Xiaomi’den iki ilginç patent: Kayan kamera ve ekran-haberi

0
51

Xiaomi, nihayet iki senede aldığı yeni patentlerle adından laf ettirmeye başladı. Firma şimdi de yana doğru kayan kamera patenti aldı. ama firmanın tek patent sürprizi bu değil. Xiaomi, yana kayan ekran benzeri enteresan tek patent dahada aldı. Bu patentte bulunan ekran altı kamera detayı ise geleceğe değin mühim ipuçlarına sahip.

Xiaomi, nihayet vakitlerde aldığı tertemiz patentlerle dikkatleri üstüne çekmeye başladı. Markanın ekran altı kamera teknolojisine yatırım yaptığını gösteren bu adımlar, akıllı telefon dünyası açısından oldukça önemli.

Xiaomi yana kayan kamera dışında kayan ekran patenti de aldı

Akıllı telefon firmaları 2016 seneninde başlayan tam ekran savaşında her vakit tertemiz tek cephe açıyor. bu konuyla alakali lider firmalardan var olan Xiaomi ise yana kayan kamera ile tertemiz tek tam ekran deneyimi sunmanın peşinde.

Alınan patenti incelediğimizde, firmanın yana kayan kamera bölümü amaciyla üç ve dört kameralı iki değişik tasarım düşündüğü görülüyor. Xiaomi yana kayan kamera patenti dışında, yana kayan ekran patenti ile de karşımızda.

xiaomi patent, xiaomi tertemiz patent, xiaomi kayan ekran, xiaomi kayan kamera

Xiaomi kayan kamera patentine göre çizilen taslak

Patentte anne ekranın yanında bulunan tek kaydırma ille ekranın dörtte biri büyüklüğünde tertemiz tek taraf ekran karşımıza çıkıyor. ama bu patentte ne anne ekranda ne da yana açılan ekranda ön kamera görünmüyor.

Patentte bu tür atıf olmamasına rağmen, tahminlerimize göre patent ekran altı kameraya işaret ediyor. Xiaomi şimdiye civarindan ekran altı kameraya sahip tek model tanıtmadı. ama Xiaomi dışında Samsung, Oppo benzeri markalarda Daha bu teknolojiye geçmiş değil. Ekran altı kamera teknolojisini şu vakit amaciyla Yalnızca ZTE kullanıyor.

xiaomi patent, xiaomi tertemiz patent, xiaomi kayan ekran, xiaomi kayan kamera

Xiaomi kayan ekran patentine göre çizilen taslak

Paylaşılan patent oldukça uzunca olsa da, yana kayan kamera ve yana kayan ekran mekanizmasının nasıl çalıştığına değin tek detay yok. Xiaomi nihayet olarak aldığı ekran altı döner kamera patenti ile adından laf ettirdi. Lets Go Digital‘in bulduğu patente buradan ulaşabilirsiniz.

Xiaomi, Oppo ve Apple ile yarıştığı bu patent savaşında, tıpkı başka markalar benzeri her patenti yasama geçirmiyor. Bu patentler tam yasama geçmiyor olsa da geleceğe değin mühim ipuçları içeriyor.

Çinli teknoloji devinin bu iki tertemiz yana kayan patenti gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceği ise heyecan konusu. Kapakta kullandığımız görselin patente göre hazırladığımız temsili tek görsel olduğunu da hatırlatalım.

Leave a reply