WhatsApp sunduğu gizlilik sözleşmesi sonrası kan kaybediyor! Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra kamu da BiP’e geçiyor

0
161

Cumhurbaşkanlığı, yabancı menşeli uygulamaların veri güvenliğine baz alinarak mühim riskler içerdiğine dikkat çekerek, Whatsapp kullanıcılarını türk mali ve milli olarak geliştirilen BiP ve Dedi’ye geçmeye çağırdı. Kamu kurumları tarafından bilgilendirme Emelli oluşturulan WhatsApp grupları da BiP’e taşınmaya başladı.

“TÜM VATANDAŞLARIMIZI YERLİ VE MİLLİ UYGULAMALARI KULLANMAYA çağrı EDİYORUZ”

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde de belirttiğimiz benzeri yabancı menşeli uygulamalar veri güvenliğine baz alinarak mühim riskler içeriyor. bu yüzden dijital verimizi türk mali ve ulusal yazılımlarla korumalı, kendisinin ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım türk mali ulusal çözümler sayesinde Türkiye‘nin verisi Türkiye’de kalır. Yabancı menşeli muadillerinden çok dahada fazlası, BiP ve Diye konuştu benzeri ulusal ürünlerimizde var. bütün vatandaşlarımızı türk mali ve ulusal uygulamaları kullanmaya çağrı ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın belirttiği benzeri dijital faşizme hep birlikte karşı duralım” dedi.

WHATSAPP “ÇİFTE STANDART” UYGULUYOR

WhatsApp, dört Ocak’ta “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri onay etmeleri amaciyla bildirim yollamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum verileri benzeri Bir hayli verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını bulunan tertemiz koşulların onayı amaciyla kullanıcılara 8 Şubat’a civarindan süre vermişti. WhatsApp, tertemiz koşulların onay edilmemesi vaziyetinde uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

WhatsApp, bu kararına ait kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üstüne yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.

WhatsApp’ın sitesinde bulunan bilgilere göre, Avrupa Bölgesi olarak isimlendirilen ülkeler arasında Yalnızca Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. bu yüzden Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına ayni ritimde devam etmesi amaciyla 8 Şubat’a civarindan güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor. Uzmanlar, su ülkelerinin bu düzen etme kapsamına alınmamasının “çifte standart” olduğunu, veri güvenliğine baz alinarak kati yaptırımlar bulunan yasal yenilemeler hasebiyle WhatsApp’ın su ülkelerine karşı “temkinli” yaklaştığını belirtiyor.

YERLİ UYGULAMA BİP’E İLGİDE CİDDİ ARTIŞ

WhatsApp’ın kullanıcılarını güncellenen koşulları onay etmeye zorlamasıyla birlikte, Türkiye’deki kullanıcıların türk mali mesajlaşma uygulaması BiP’e ilgisinde ağırbaşlı artış oldu. Turkcell’in paylaştığı bilgilere göre, tek gün içinde 100 bin kişi BiP’i gsm telefonlarına yükledi.

Tüm verilerin çok güvenlikli şifreleme ile kullanıldığı BiP; HD sesli ve görüntülü arama, 100’den çok dilde anlık çeviri benzeri çok sayıda özelliği kullanıcılara sunuyor. BiP’in aylık 10 milyonun üzerinde etkin kullanıcısı bulunuyor. BiP üzerinden 2020 seneninde takriben 140 milyar ileti gönderildi ve uygulamada yapılan görüşmelerin toplamı 2,5 milyar dakikaya ulaştı.

Turkcell genel Müdürü Murat Erkan, konuya ait yaptığı açıklamada, kullanıcıların en çok önem verdiği konuların başında kişisel verilerinin güvenliğinin geldiğini belirterek, “BiP üzerinden gelen bütün verileri, Türkiye’deki veri merkezlerimizde saglam tek biçimde saklıyoruz. BiP ile teknoloji dünyasında her vakit ayrım olusturan lider kabiliyetleri kullanıcılarımızla buluşturuyor ve bu nitelikleri devamlı geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave a reply