Varis Nedir ve Neden Oluşur?

0
109

Varis nedir sorusunu kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse varis bir çeşit kanamadır. Kişilerin kılcal damarlarında oluşan bu kanama, toplardamar kapakçığının problemli olmasıyla ortaya çıkar. Bu toplardamar problemi sebebiyle de damarlar gereğinden fazla genişler ve kanama oluşur. Kişinin sadece ayakta dururken değil aynı zamanda otururken dahi ayağında şiddetli bir ağrı oluşur.

Varisin oluşması için birçok farklı sebep bulunmaktadır. Fakat varislerin genel olarak kadınlarda daha sık bir şekilde görüldüğü bilinirken aynı zamanda ailesinde bu tür bir problemi daha önce yaşayan kişilerde varis görülme sıklığı daha fazladır. Bunların dışında sigara kullanımı, çok dar giyinme, sürekli ayakta kalacak bir iş yapma gibi sebepler yine varisin oluşması için bir sebeptir.

 

Varis Çorabı İşe Yarar Mı?

Varisle başa çıkmak isteyen kişiler genel olarak kolaya kaçıp varis çoraplarını tercih ederler. Varis çorabı sayesinde varisin geçeceğini ve ağrıların sona ereceğini düşünürler. Varis ne çorapla ne de bitkisel çaylarla gibi yöntemlerle geçecek bir hastalık değildir ve tedavisi şarttır.

Kişiler varis çorabı giydikleri vakit çorap gereğinden fazla ayağı sıkacağı için oluşan ağrıları belli bir süre hissetmeyebilirler. Fakat bu sadece geçici bir yöntemdir ve kalıcı bir yöntem bırakmaz. Bunun yanı sıra kişiler sürekli varis çorapları kullanırlarsa ayaklarında sürekli bir basınç oluşacak ve yan etkileri görülecektir.

 

Kalıcı Varis Tedavisi Mümkün Mü?

Kalıcı varis tedavisi gelişen teknolojiyle birlikte artık mümkün. Geçmiş dönemlerde yapılan ameliyatlar sonucu operasyon geçirilen bölgede hem ameliyat izi kalıyor ve aynı zamanda varisin tekrarlama ihtimali bir hayli yüksek oluyordu. Fakat artık ameliyatsız tedavi yöntemleriyle birlikte varisin tamamen geçtiğini rahat bir şekilde söylemek mümkündür.

Varis tedavilerinde genel olarak köpük tedavisi ve lazer tedavisi tercih edilmektedir. Köpük tedavisi daha çok kalın damarlarda tercih edilirken lazer yöntemi daha çok ince damarlarda tercih edilmektedir. Her iki yöntem de en fazla 10 dakika sürmektedir ve kişilerin varis sebebiyle ayaklarında oluşan ağrılar en fazla 1 hafta içinde geçecek ve günlük hayatlarına geri döneceklerdir.

Leave a reply