Ülkelere göre iPhone 11 fiyatları nasıl değişiyor?

0
124

Geçen yıl ailenin uygun fiyatlısı olarak piyasaya sunulan iPhone 11, dünyanın en çok satan telefonları arasında girmiş bulunuyor. Gerek önceki iPhone modeline göre bir kamera daha eklenmiş olması gerekse başarılı teknik özelliklerle kullanıcıların beğenisini toplamış gibi görünüyor. Peki ülkelere göre iPhone 11 fiyatları nasıl değişiyor?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, farklı ülkelerde farklı iPhone 11 fiyat etiketleri bulunuyor. Ülkenin vergi yüzdesine göre fiyat etiketinde değişiklikler yaşanan iPhone 11 için bazı ülkeler gerçekten ABD’deki fiyatının oldukça üstünde rakamlar ödüyor.

Ülkelere göre iPhone 11 fiyatları büyük oranda değişiyor

ABD’de iPhone 11’in iPhone X‘ten daha ucuza mal olduğu duyurulurken, diğer birçok ülkede durum böyle değil gibi görünüyor. iPhone 11, dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğundan çok daha pahalı hale geliyor.

ABD’de 64 GB bir iPhone 11 almak isterseniz yaklaşık 750 dolar ödüyorsunuz. Hindistan’da ise aynı telefon vergilerden kaynaklı olarak 900 dolara kadar çıkıyor. Hindistan’da işler iPhone 11 Pro’ya gelince daha da pahalı bir hâl alıyor. 64 GB’lık bir iPhone 11 Pro, almak isteyen bir kişi ABD’ye oranla yüzde 29 daha fazla ödüyor.

ulkelere-gore- iPhone-11- fiyatlari-01

iPhone’un ABD dışındaki ülkelerde daha pahalı olmasının ana nedenlerinden biri, ülkelerin yerel vergi sistemleri. ABD’de satış vergisi düşük bunun yanında Japonya’da da benzer bir satış vergisi bulunuyor bu nedenle iPhone 11’in fiyat etiketleri de birbirine daha yakın.

Hindistan’a gelince, Apple’ın ülkede bir üretim merkezi yok. Hindistan’ın Apple’ın ürünleri için ithalat vergisi ödemesi gerekiyor. Aynı durum Türkiye için de geçerli. Şu an 64 GB versiyonuyla iPhone 11 Türkiye’de 7 bin 999 TL’ye satılıyor.

iPhone 11 için; Çin’de yüzde 2’lik bir artış görülüyorken, Avustralya’da yüzde 9’luk bir artış ve Fransa’da yüzde 17’lik bir artış karşımıza çıkıyor.

ülkelere göre iPhone 11 fiyatlarıülkelere iPhone 11 fiyatlarıiphone 11iphone 11 fiyatlarıiphone 11 pro

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply