Ücretsiz eğitim ile çocuklar kod yazacak

0
273

QNB Finansbank tarafından kurulan Minik Eller Büyük Hayaller projesi 5. yılını kutluyor. 5 yılda 63 şehirde 530 binden fazla çocuğa ulaşan projede yeni bir dönem başlıyor. QNB Finansbank, Minik Eller Büyük Hayaller platformunun 5. yılında Türkiye’de sosyal sorumluluk olarak öncülüğünü üstlendiği kodlama eğitimlerini tüm Türkiye’deki çocuklara ücretsiz ve sınırsız online platform ile açıyor.

b

Minik eller ücretsiz eğitim alacak, kod yazacak

Habitat Derneği’nin de iş birliğiyle yürüttüğü “Minik Eller Kod Yazıyor Projesi”’nde tüm Türkiye’de 8- 12 yaş aralığındaki çocuklar www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden Scratch eğitimlerini online alabilecekler.

Çocuklar yukarıdaki adres üzerinden kodlama dili olan Scratch kod yazma eğitimini alabilecek. Tabii ki ilk önce kayıt olunması ve giriş yapılması gerekiyor.

8-12 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi verilecek web sitesinde ilk etapta 23 adet eğitim videosu yer alıyor. Çocuklar ve veliler, kolayca kullanabilecekleri bir ara yüz ile hazırlanan web sitesindeki Scratch eğitim videoları ile tüm kodlama içeriğini alabilecekler. 

Bugüne kadar Minik Eller Kod Yazıyor projesiyle 24 şehirde 23 bine yakın çocuğa ulaşılarak 154 bin 184 saat kodlama eğitimi verildi. Proje kapsamında Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon ve Uşak illeri ziyaret edildi.

Eğitimler sonrası Şubat ayında “Benim Şehrim” temasıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenen Scratch Cup 2020’ye Türkiye’nin dört bir yanından 631 başvuru alındı. Çocuklar yarışmada, eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katılarak kendi kodladıkları oyunları anlattılar. Scratch Cup 2021 için de hazırlıklar başladı. Detaylar yine yukarıdaki mail adresinde.

Eğitim içerikleri ise şöyle:

Scratch’e Kayıt Olma
Scratch Web Sitesi
Scratch Ara Yüzü Farkı
Pico Yürüyor
Sohbet Şahane
Karakterleri Canlandır
Yön Tuşları İle Hareket Et
Akvaryum
Kedi Uçuyor
Quiz
Tercüman
Pong
Kalem Sekmesi
Çokgen Çizim
Havalı Çizimler
Sepet
Ses Düzenleme
Çizim Editörü
Piano
Web Kamerası 1
Web Kamerası 2 – Picoları Kurtarma
İkiz Oluşturma
Balerin
Kayan Yıldızlar

minik eller projesiqnb finansbankScratch Cup 2020 qnb finans bank

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply