UBER sürücüsüz araç projesinden vazgeçiyor

0
186

Bir ulaştırma uygulaması ile dünyanın gündemine gelen UBER, sürücüsüz oto teknolojisine de yatırım yapıyordu. Hem de asıl hedefinin bu olduğu sıkça dile getirildi. Firma, tertemiz aldığı kararla otonom araç birimini rakibi Aurora’ya satacağını duyurdu.

UBER, anlaşmaya göre Aurora’da yüzde 26 hisseye sahip olacak ve otonom otomobiller amaciyla yazılım üreten ve yatırımcıları arasında Amazon’u da barındıran Aurora’ya 400 milyon dolar yatırım yapacak.

Daha önc Google’ın sürücüsüz oto programını yöneten Aurora CEO’su Chris Urmson UBER uygulamasında Aurora tarafından desteklenen sürücüsüz otomobilleri dağıtmak amaciyla stratejik tek ortaklık kurduklarını açıkladı.

2014’TE BAŞLAMIŞTI

UBER’in kurucusu Travis Kalanick, 2014’te Kod Konferansı’nda verdi tek röportajda “UBER oraya (sürücüsüz araç teknolojisi) gitmezse, o da olmayacak, dünyanın gitti istikamet bu. Teknolojinin ve ilerlemenin yolu bu. Ne yazık ki her birimiz hayat ile değişmenin yollarını bulmalıyız” dedi.

UBER, 2015 seneninde Pittsburgh’da Carnegie Mellon Üniversitesi’nden 40 araştırmacıyla otonom sürüş amaciyla tek takım kurmuştu. UBER ATG (Advanced Technologies Group) isimi verilen operasyon, dahada ardindan binden çok çalışanla genişledi.

UBER, 2016 seneninde Daha önceki tek Google otonom araç çalışanı var olan Anthony Levandowski’nin müsterek kurduğu sürücüsüz kamyon şirketi Otto’yu satın alarak kendisinin kendine sürüş ekibini güçlendirmişti.

Ancak pandemi UBER’i de etkiledi. çalisanlarinin yüzde 25’i işten çıkarıldı. UBER, 2021’de maliyetlerin düşmesini ve planının kârlılığa katkı sağlamasını hedefliyor.

GOOGLE İLE DAVALIK OLMUŞLARDI

Google’ın otonom şirketi Waymo, Şubat 2017’de ticari giz ve fikri mülkiyet hırsızlığı iddiasıyla UBER’e dava açtı ve Levandowski, bu olayda şirketle işbirliği yapmadığı amaciyla Mayıs ayında UBER’den kovuldu. Dava, Şubat 2018’de, Waymo’nun takriben 245 milyon dolarlık UBER hissesi almasıyla sonuçlandı ve UBER, tescilli Waymo bilgilerini kullanmamayı onay etti.

UBER, tek ayin ardindan Arizona Tempe’deki test araçlarından birinin, yayaya çarpıp onu öldürmesiyle otonom sürüş programına tek vuruş dahada vurmuştu. Aracı izlemesi ve gerektiğinde müdahale etmesi koşul olan UBER test sürücüsü, telefonundan tek tv programı izliyordu! Ölüm olayının ardından, Arizona valisi Doug Ducey, UBER’in kent yollarında test yapma becerinini askıya aldı ve UBER, Mayıs 2018’de buradaki operasyonlarını durdurdu. Üç surat işçi işten çıkarıldı, ama San Francisco ve Pittsburgh’daki operasyonlar ise ayni ritimde devam etti.

Ulusal Ulaşım Güvenliği heyeti kazadan dikkati dağılmış sürücüyü suçladı, ama UBER’deki yoksun güvenlik kültürünün ölüme katkıda bulunduğunu söyledi.

Aurora’nın CEO’su Urmson, Pazartesi günkü tek blog yazısında UBER ATG’nin güvenlik çalışmalarının, şirketi satın almasının sebepleri arasında olduğunu söyledi. Urmson, “Son ani çok sene boyunca, değişik geçmişlere sahip deneyimli tek güvenlik ekibi oluşturmak amaciyla yorulmadan çalıştılar” dedi.

Ayrıca, UBER’in araç çağırma konusundaki uzmanlığının Aurora’ya ‘yolcu mobilitesinde’ sektöre liderlik etme fırsatı verdiğini söyledi. CEO Eric Meyhofer dahil UBER’in Uber ATG’deki bütün çalışanları Aurora’ya geçiş yapmayacak. tek UBER sözcüsüne göre Aurora, ATG çalışanlarının çoğuna öneri vermeyi taahhüt etti.

Aurora sözcüsüne göre anlaşmanın 2021’in evvel çeyreğinde bitirmesi bekleniyor. UBER CEO’su Dara Khosrowshahi, Aurora’nın yönetim heyetine katılacak. UBER’in hisseleri, piyasaların kapanmasının derhal peşinden Pazartesi bugünü yüzde birin altında düştü.

Ortaklık, Aurora’ya Ayrı olarak UBER ATG’ye yatırım yapan tek oto üreticisi Toyota ile de bağlantıyı beraberinde getirecek. Aurora, sürücüsüz otomobiller amaciyla sensörler ve yazılımlar geliştirirken, araçları üretmek amaciyla tek ortağa gereksinim duyacak. Waymo, Cruise ve Argo AI benzeri rakiplerin hepsi oto üreticileriyle anlaşma yaptı. Toyota ise bu konuyla alakali yorum talebine cevap vermedi.

vuruş dava Dolar hayat Google Ölüm harekât oto Pazartesi

Leave a reply