Türkiye WhatsApp soruşturmasında ikinci adımı attı

0
153

Türkiye’nin tartışmalara neden olan WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle ilgili başlattığı soruşturma sürerken Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir’den yeni bir açıklama geldi. Bilir WhatsApp’tan, bilgi ve belge talep edildiğini açıkladı.

Faruk Bilir, bazı kişisel bilgilerin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için zorunlu hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin açıklamada bulundu.

KVKK, WhatsApp’tan bilgi ve belge talep etti

Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini anlatan Bilir,  “WhatsApp’a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz” diye konuştu.

WhatsApp, 4 Ocak’ta “gizlilik ilkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamaya başlamıştı. Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre veren şirket, aksi durumda uygulamanın kullanılamayacağını ilan etmişti.

Bu karara ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine WhatsApp yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini duyurmuştu. Çifte standart olarak değerlendirilen bu durum tepkileri daha da arttırmıştı. Dünyada ve Türkiye’den milyonlarca kullanıcı BiP, Telegram ve Signal’e kaymıştı. WhatsApp, yoğun tepkilerin ardından güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurmuştu.

kişisel veriKişisel Verileri Koruma Kurumusosyal medyawhatsapp

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply