Türkiye, RAMJET motor için kolları sıvadı-haberi

0
72

TÜBİTAK SAGE hipersonik hızlara erişmek amaciyla RAMJET motor teknolojisi üzerinde çalışıyor. genel Müdür Gürcan Okumuş geçtiğimiz günlerde verdiği tek röportajda Türkiye’nin bu motoru geliştiren sayılı ülkelerden birisi haline geleceğini dile getirdi.

Mavivatan.net, TÜBİTAK SAGE genel Müdürü Gürcan Okumuş ile TÜBİTAK SAGE’nin süre gelen Projeleri ve istikbal Vizyonu konulu tek röportaj yaptı.

TÜBİTAK SAGE, RAMJET motor amaciyla altyapıyı hazırladı

Türkiye’nin ramjet motorlu tek füze üretebilmesinin hayaliniz olduğunu söylemiştiniz sualine Gürcan Okumuş şöyle cevap verdi:

TÜBİTAK SAGE geçmişten günümüze tertemiz teknolojilerde lider olmak amaciyla çalışmıştır. Açıkçası geçmişte bu ramjetli tek roket de bizim hatri sayilir büyüklükte hayalimizdi. Ama şu vakit RAMJET teknolojisinde geldiğimiz noktada artık SCRAMJET’i tertemiz ileri hedefimiz olarak görüyoruz. TÜBİTAK SAGE imkanları ölçüsünde elbette Bir takım çalışmalar yapıyor, bunun yanında devletimizin desteklediği çalışmalar da var. vaziyeti hazırda heyeti test altyapılarımızı kullanarak sıvı yakıtlı ramjet motor geliştirilmesi ile alakalı kısa vakitte çok kıymetli çalışmalar gerçekleştirdik.

TÜBİTAK SAGE RAMJET

Yürütmekte olduğumuz projede sıvı yakıtlı ramjet motorları ile alakalı kısa vakit içinde geldiğimiz nokta bizi sıvı yakıtlı ramjet motor ve ileriki safhada da scramjet motor teknolojilerinde yeryüzünde sayılı ülkeler arasına girme noktasında cesaretlendiriyor. tek istikametten eldeki altyapılarda geliştirme çalışmalarına ayni ritimde devam ederken başka istikametten ramjet motor testlerini ve aerodinamik ısınma testlerini gerçekleştirebileceğimiz altyapıyı kurma çalışmalarımız bütün hızı ile ayni ritimde devam ediyor. Kurulumu tamamlandığında alakalı altyapı Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte altyapılarından biri olacak.”

Kurmakta olduğumuz bu altyapının anne personellerini kullanarak tek hipersonik rüzgar tünelinin de ülkemize kazandırılması amaciyla İhtiyaç duyulan planlama çalışmalarına başlamış olduklarını söyleyen Okumuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Altyapılar, ileri teknolojiyi kazanmanın en mühim ayağını oluşturuyor. Test yapamıyorsanız bu alanda ilerlemenizin imkan ve olasiligi yok.

Biz de bu bilinçle ramjetli tek roket geliştirmek amaciyla ne gerekmektedir Sualinin yanıtı var olan test altyapısına nihayet senelerde hatri sayilir büyüklükte yatırım yaptık. Türkiye’nin tek, dünyanın da sayılı altyapılarından birisi olmasını düş ettiğimiz tek yola çıktık. bu erken geldiğimiz noktada ramjetli tek füzeyi geliştirilmek amaciyla İhtiyaç duyulan bütün altyapı hatri sayilir büyüklükte oranda tamamlandı ve testler ayni ritimde devam ediyor. var olan bölümüne da çok kısa tek vakit içinde sahip olacağımızı söyleyebiliriz. Önümüzdeki sene ramjet motorlarımızı füzeler ile birlikte tümleşik testlerde kendisinin altyapımızda test edebileceğiz.”

Türkiye amaciyla RAMJET motor geliştirmek uygun tek amaç mi?

TÜBİTAK SAGE, güdümlü ve güdümsüz mühimmat sistemleri ve asagi sistemleri geliştirme faaliyetleri yürütmektedir. Şirket bu vakte civarindan seri üretime başlamış Bir hayli mühimmat geliştirdi. Havadan atılan katı yakıtlı Bozdoğan-Gökdoğan sema müdafaa füzeleri ile ses hızının dört katına civarindan çıkabilen mühimmatlar geliştirmeyi başardı. Bundan sonrası amaciyla RAMJET motorunun gündeme gelmesi, Avrupa‘nın ortak projesi var olan ramjet motorlu havadan havaya Meteor füzesine eş türk mali tek sistemin geliştirileceğini akıllara getiriyor.

Ses hızının havada ilerleme hızı saatte 1225 kilometredir. RAMJET motorların çalışabilmesi amaciyla havadan atıldığında ses hızından çok tek hızda bırakılması gerekmektedir. Bir jet motoru türü olarak RAMJET motorlar, türbin motorlar benzeri etkin devinim eden parça bulundurmadığı amaciyla dahada basit geliştirilebilir.

tübitak sage ramjettürkiye ramjet

Leave a reply