Trump sosyal medya kararnamesini imzaladı!

0
303

ABD Başkanı Donald Trump göreve geldiği günden bu yana çılgın açıklamaları ile gündemde kalmaya devam ediyor. Corona virüs salgını ile mücadele için ‘Hastalara dezenfektan enjekte edelim’ demesi oldukça tartışılan Trump son günlerde sosyal medyayı radarına almış durumda. 80 milyondan fazla takipçisi olan Trump, Twitter hesabına yapılan müdahale sonrasında beklenmeyen bir açıklama yaptı.

Yaşananları özetlemek gerekirse: Twitter’da yapmış olduğu iki paylaşımın altına “Bu konuda gerçekleri öğrenin” şeklinde bir uyarı eklendi. Bu hamle sonrasında Twitter’ı ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve 2020 seçimlerine müdahale etmekle suçlayan Trump açıklamasında “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının muhafazakâr sesleri tamamen susturduğunu düşünüyor. Buna izin vermemek için güçlü düzenlemeler yapacağız veya kapatacağız” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Trump sosyal medya kararnamesini imzaladı

Cambridge Analytica skandalı ile ciddi bir itibar kaybı yaşayan Mark Zuckerberg, Trump’ın haklı olduğunu dile getirerek Twitter’a karşı bir tavır sergiledi. Oysa ki sosyal medya platformlarına yapılan bu tehdit sonrasında birlik bekleniyordu.

Sosyal medyayı tehdit etmekle konuyu kapatmayan Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameyi Beyaz Saray’da imzaladı. “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız.” ifadesini kullanan ABD Başkanı, platformları kullanıcıların paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesini öngörüyor.

Trump, Twitter tarafından paylaşımlarına eklenen “bilgi doğrulama” uyarısını da siyasi aktivizm olarak nitelendirdi. Sosyal medya platformlarının günümüzde tekelcilik yaptığını savunan Trump, bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusuna ilginç bir yanıt verdi.

Ülkede daha adil bir basın olmadığını, olsaydı seve seve sileceğini dile getirdi. Adaletsiz basına rağmen sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşabildiğini belirtti. Twitter’ın saygın bir şirket olduğunu dile getirmiş olsa da, avukatları ile görüşmelerinin devam ettiğini ve hukuki bir süreç başlatacağını vurguladı.

Trump’ın sosyal medya kararnamesini imzalaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

ABD Başkanıdonald trumpsosyal medyasosyal medya kararnamesi

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply