Teyit’in yanlış bilgi sorununun önüne geçmeyi hedefleyen kuluçka programı başlıyor

0
218

İnternetteki verilerin doğruluğunu açık kaynaklara dayandırarak analiz eden doğrulama platformu Teyit, medya ve bilgi ekosistemindeki yanlış bilgi sorununa ek çözümler üreten aktörleri çoğaltmak ve destek vermek amaciyla yürüttüğü Factory programın mühim adımlarından tek tanesini arkada bıraktı. Bu sene 2’ncisi düzen eden ve Impact Hub İstanbul’un desteğiyle yürütülen programın, mentör desteği ile çözüm odaklı ve sürdürülebilir fikirlerle iş modeli geliştirilmesi amaciyla tasarlanan Bootcamp isimli ayağı, COVID-19 salgını hasebiyle mayıs ayında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Verilen bilgiye göre, başvuruların ekipçe yapıldığı Bootcamp’e alınan 35 müracaat arasından, girişimcilerin, akademisyenlerin ve medya profesyonellerinin bulunduğu seçici kurul değerlendirmesi neticesinde altı ekip programa onay edildi. Eskişehir ve Ankara’da düzen eden düşünce Geliştirme Atölyeleri’nde yanlış bilgi meselenini Çevrelice münakaşa ve ek çözüm yolları geliştirme fırsatı yakalayan katılımcılar içerisinden Ankara’dan Turnusol ve Eskişehir’den Geppetto isimli ekipler, Teyit’in bu sene evvel kez başlatacağı kuluçka programına katılmaya dogruluk kazandı. 6 ay sürecek kuluçka programı tek Temmuz tarihinde başlayacak.

Yanlış bilgiye karşı iki ayrı teknolojik çözüm geliştiriliyor
Teyit’in Factory 2020 programı kapsamında kuluçkaya katılmaya dogruluk galip gelen Turnusol ve Geppetto isimli iki ekibin, teknolojinin gücünden yaralanarak iki ayrı çözüm amaciyla çalıştığı belirtildi. İki kişiden oluşan Turnusol ekibi, yazi madenciliği ve makina öğrenmesi yolları kullanarak medyadaki sahte haberleri olasılık edebilecek tek algoritma geliştirirken Eskişehir’den katılan üç üniversite öğrencisinden oluşan Geppetto ekibi de doğru bilgi amaciyla blockchain teknolojisini kullanarak değiştirilemez, şeffaf ve merkeziyetsiz tek ağ oluşturmayı hedefliyor.

Projeler hibe ve danışmanlıklar ile desteklenecek
Teyit’ten yapılan izaha göre, 6 aylık kuluçka programına onay edilen Turnusol ve Geppetto ekipleri, 2020 yılının Aralık ayına civarindan Teyit’in sağlayacağı destekler ile çalışmalarını sürdürecek. kuruluş aşamasında kullanmaları amaciyla her iki ekibe beş bin Lira meblağında başlangıç hibesi verilirken, doğrulama platformu ve Impact Hub ağlarına erişim desteği de sağlanacak. Ayrı olarak ekiplere altı ay süresince iş geliştirmeye baz alinarak danışmanlık desteği sunulacak.

Program tasarımı ve kolaylaştırıcılığını üstlenen Impact Hub kurucu ortaklarından Semih Boyacı, verdikleri desteğin tek sonraki senelerde da ayni ritimde devam edeceğini ifade ederek, ”Teyit’in Türkiye’nin önde gelen yasamsal girişimlerinden biri olarak Yalnızca sunduğu çözümle kanı etmeyip bu esas problemin çözümüne katkı sağlayabilecek başka girişimleri de destekleme vizyonu oldukça kıymetli. Odaklandığı alanda başarılı olmuş ve etki oluşturmuş yasamsal girişimlerin sektörlerine katkı sağlayabilecek tertemiz ekipleri iş geliştirme süreçlerinde desteklemesi yasamsal yararı arttırma ve yasamsal girişimciliği yaygınlaştırma yerine da çok önemli. Impact Hub olarak Factory programının tek parçası olmak Teyit ekibiyle yakın çalışarak birlikte tematik tek kuluçka programı tasarlamak bizim amaciyla çok anlamlıydı” şeklinde konuştu.

”Temel amaç yanlış bilgiyle ugras eden tek topluluk oluşturmak”
Teyit kurucusu Mehmet Atakan Foça ise Factory ile esas amaçlarının, yanlış bilgiyle var olan mücadeleyi güçlendirmek civarindan aynı probleme değişik çözümler geliştirmek istek eden kişi ve gruplarla da tek topluluk haline gelmek olduğunu vurguladı. Foça, ”Teyit’in medya ekosisteminde tek kaldıraç görevi üstlenecek kuluçka programını başlatmış olmaktan mutluluk dolu olmak duyuyoruz. Programa dahil var olan bütün ekipleri doğrulama platform olarak desteklemeye ayni ritimde devam edeceğiz. Factory gittikçe büyüyen tek topluluk. Bilgi düzensizliğiyle ugras etme gayesi güden her ekibi, oluşturmak istediğimiz tertemiz bilgi ve medya ekosisteminin tek parçası olarak görüyoruz. Bu bilgi ekosistemi doğru bilgi temelli, bilgiye erişimin adil, bilgi paylaşımının şeffaf ve işbirliğinin karar sürdüğü tek ekosistem. Bu ekosistemin hayalini kuranlarla birlikte tek sonraki senelerde da Factory’de buluşmayı umuyoruz” dedi.

Leave a reply