Tarihi gün! NASA’nın uzay aracı Mars’a iniş yaptı

0
68

ABD’den 30 Temmuz’da uzaya fırlatılan Perseverance feza aracı TSİ 23.55’te Kızıl Gezegen’e teker koydu. Araç, 2030’lu senelerde tekrar Dünya’ya dönüşünde tas parçaları da getirecek. Kızıl Gezegen’de kalışı süresince de geçmiş hayat izlerini araştıracak.

NASA’nın feza aracı ‘Perseverance’ Başka bir deyişle ‘Azim’den Kızıl Gezegen’in evvel görüntüleri gelmeye başladı.

NASA Perseverance’ın Kızıl Gezegen’den çektiği evvel görüntüyü paylaştı:

ÖRNEKLER SALDA GÖLÜ’YLE KIYASLANACAK

Perseverance Mars‘ta bulunan Jezero Krateri’ni asgari tek Mars senesi süresince (Dünya zamanıyla takriben 687 gün) süresince inceleyecek. derhal peşinden 2030’lı senelerde tekrar Dünya’ya dönecek. NASA Jezero Krateri’nden ele geçirilecek verilerin Burdur’da bulunan Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacağını, Salda’nın Mars’ı dahada iyi anlamamızı sağlayacağını da duyurdu.

İLK MESAJ

Perseverance feza aracının Twitter hesabından evvel paylaşım geldi. NASA’dan atılan mesajda, “Mars’ta güvendeyim. Perseverance sizi her yere götürecek” ifadesi kullanıldı.

“BÜYÜLEYİCİ”

NASA yetkilisi Steve Jurczyk, “Büyüleyici” izahı yaptı. Jurzcyk, tek feza aracının Mars’a inmesi yolundaki zorluğun koronavirüs tedbirleri hasebiyle dahada da güçleştiğini söyledi. Dünyanın izlediği operasyonun tek parçası var olan Jurczyk, Perseverance’ın istikbal misyonlar amaciyla izci benzeri devinim edeceğini ifade etti.

“HEPİMİZ ÇOK HEYECANLIYIZ”

Zemin Misyon Müdürü Jessica Samuels, Perseverance’ın şu anda iniş sonrası her şeyin işlevsel olduğundan emin olmak amaciyla ağırbaşlı kontrolleri yaptığını açıkladı. Samuels, “Hepimiz çok heyecanlıyız, sabredemiyoruz” dedi.

PERSEVERANCE, CURIOSITY’DEN FARKLI

Perseverance ile 2012’de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında hatri sayilir büyüklükte farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars’ın tertemiz misafirinin görevi var olan ilmi araştırmaları yapabilmesi amaciyla çok hususi enstrümanlarla donatıldığı bilgisini paylaştı.

MİNİ HELİKOPTER DE UÇURULACAK

Üzerinde 20 kamera ve tek çift mikrofon var olan Perseverance’ın Dünya’ya çok sayıda hususi görsel yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim yeteneği var olan tek mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

HEDEF MARS’A İNSANLI feza ARACI GÖNDERMEK

ABD, Perseverance ile 9 sefer başarılı şekilde Mars’a feza aracı gönderen tek memleket olma özelliğine kavuştu. “InSight” ve “Curiosity (Meraklı)” adli iki feza aracı hali hazırda Kızıl Gezegen’in yörüngesinde çalışmalarına ayni ritimde devam ediyor. NASA’nın uzunca vadeli hedefi 2030’lu senelerde Mars’a insanlı tek feza aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

Leave a reply