STM Capture The Flag yarışması son buldu!

0
184

STM’nin düzen ettiği ve Türkiye’nin en mühim siber güvenlik etkinliklerinden var olan ‘6. Capture The Flag-CTF’ (Bayrağı Yakala) yarışması sona erdi. ak şapkalı hacker’ların kıyasıya ugras ettiği yarışta evvel 5’e giren takımlar, düzen eden törenle ödüllerine kavuştu. Online kurgusu sayesinde bu sene yurtdışından da katılımcı ağırlayan ve beynelmilel tek etkinliğe dönüşen CTF’i değerlendiren STM genel Müdürü Özgür Güleryüz, gençleri türk mali ekosistemin güçlendirilmesi yerine yatırım yapılması koşul olan en mühim kıymet olarak gördüklerini belirterek, “Siber güvenlikte, yazılımdan insan kaynağına, kendine yeter tek memleket olmamız amaciyla elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Capture The Flag yarışmasının kazananları belli oldu

T.C. Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ülkemizin müdafaa sanayii ve ulusal teknoloji hamlesinde mühim tek oyun üstlenen STM müdafaa Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.‘nin düzen ettiği Türkiye’nin en uzunca soluklu ‘Capture The Flag-CTF‘ (Bayrağı Yakala) etkinliğinin 6’ncısı sona erdi. T.C. müdafaa Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve STM genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte katılımcılar 24 saat boyunca, CTF amaciyla oluşturulan siber ortamda, kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar benzeri konularda, maksatlı olarak yaratılan sistem açıklarını bulmak amaciyla ugras etti. Sektörde kariyer planlayan gençlerden sektör profesyonellerine, teknoloji meraklılarının yoğun alaka gösterdiği etkinlikte sunuculuğu ise Teknoloji Editörü Hakkı Alkan üstlendi. 31 Ekim akşamı düzen eden Ödül Töreni’nde ise, ilk 5’e giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

Yurtdışından dört ülkeden, yurtiçinde ise 40 ilden yarışmacı katıldı

Yarışmanın bu sene Tamamiyle online olarak kurgulanması, CTF’e yurtiçi ve yurtdışından dahada çok katılım olmasını sağladı. bunun için göre CTF’e Türkiye’den Siirt’ten Çanakkale’ye, Trabzon’dan Muğla, Manisa, Erzurum, Sinop ve Hatay’a, 40’a yakın ilden ve ülkenin dört tek yanından üniversiteden yarışmacı katılırken, yurtdışından İrlanda, Avusturya, İspanya, Azerbaycan’dan katılımcı ağırlandı. Etkinlikte toplamda 583 yarışmacının ugras ettiği 161 takım, evvel 5 takım arasına girebilmek amaciyla yarıştı. yarışma nihayetinde birinci gelen takıma 30 bin TL, 2. var olan takıma 25 bin TL, üçüncü takıma 20 bin TL, dördüncü takıma 10 bin TL, beşinci takıma ise 5 bin Lira mükafat verildi. 

“Ekosistemin bilgi ve destek açığını kapatacak projeler geliştirmeye ayni ritimde devam edeceğiz”

STM’nin, bütün faaliyetlerinde odağına ekosistemle birlikte büyümeyi alarak, mühendislikten ileri teknolojiye, içerisinde barındırdığı bütün kabiliyetleri değişik uzmanlıklarla besleyen, bütüncül projeler geliştirebilen ve değişik yetkinlikleri aynı potada eritebilen tek şirket olduğunu anımsadan STM genel Müdürü Özgür Güleryüz, siber güvenliğe baz alinarak nazar açılarının da bütüncül olduğunu söyledi. Güleryüz, bu perspektifle şirket olarak türk mali siber güvenlik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak odağıyla devinim ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Gençleri, ekosistemin güçlendirilmesi adına, yatırım yapılması koşul olan en mühim kıymet olarak görüyor ve onları, bulduğumuz her fırsatta destekliyoruz. CTF etkinliğimiz de gençlerimizle tek arada olup heyecanlarına müsterek olabildiğimiz ve destekleyebildiğimiz bu alanlardan biri. Ülkemizin siber güvenlikte, yazılımdan insan kaynağına kendine yeter tek memleket olması için, STM olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

Bu seneki CTF etkinliğimiz esnasında tanıttığımız ve T.C. Cumhurbaşkanlığı müdafaa endüstri Başkanlığı’nca desteklenen Jet Hızlandırma Programı’mıza da aynı amaç ile başladık. Programla, siber güvenlik alanına baz alinarak fikrini çıktıya dönüştürmek istek eden herkese, 8 hafta süresince mentorluk desteği verecek ve tek fikrin çıktıya dönüşmesine aracılık edeceğiz. Siber güvenlik alanında Türkiye’nin yeryüzünde en başarılı ülkeler arasında yerini alması ve A’dan Z’ye bu kulvarda her noktada uzmanlaşabilmesi için, ekosistemin bilgi ve destek açığını kapatacak projeler geliştirmeye, tek sonraki süreçte de ayni ritimde devam edeceğiz.”

özgür güleryüzbeyaz şapkalı hackerCapture the Flaggtfstmstm siber güvenlik

Leave a reply