SSB’den yapay zeka projelerine destek olacak yeni bir platform: ‘Veri Kovanı’

0
220

Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ileriki dönemde hizmete açılacak “Veri Kovanı” veri etiketleme platformu amaciyla aday etiketleyici başvuruları başladı. Platform ile müdafaa sanayii başta olmak üzere suni zeka projelerinde gereksinim duyulan etiketlenmiş verilerin kitle kaynaklı olarak elde edilmesi, etiketlenmiş veri setlerinin tek bir kaynakta toplanarak kendisinin başına veri merkezlerinin oluşmasının önlenmesi, projelerde vakit ve iş gücü verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

Yapay zeka projelerinde olmamış görsel veyahut yazi verileri tek başlarına tek anlam ifade etmiyor. Bu verilerin kıymet oluşturabilmesi amaciyla suni zeka algoritmaları tarafından kullanılabilecek şekilde etiketlenmiş olmaları gerekiyor. etiketlenmis var olan verilerin miktarının ve doğruluğunun artırılması, geliştirilen suni zeka projesinin başarılarını direk etkiliyor. veri Kovanı veri Etiketleme Platformu’nda kişiler, veri etiketleme yaparak SSB’nin suni zeka çalışmalarına dahil olacak. Etiketleme uygulamak istek eden her vatandaşın evvela verikovani.ssb.gov.tr adresinden ön müracaat formunu doldurarak aday etiketleyici başvurusunda bulunması gerekiyor. Değerlendirme sürecinin derhal peşinden platform üzerinden alınacak eğitim ve testleri başarıyla geçen kişiler, onaylanarak veri Kovanı içerisinde etiketlemeye başlayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanı İsmail Demir, mevzu hakkinda şu izahı yaptı:
“Veri Kovanı veri Etiketleme Platformu’nda yapılan etiketleme işlemleri neticeninde oluşacak emin ve doğrulanmış etiketli veri setleri, ülkemizde geliştirilecek suni zeka uygulamalarına mühim katkı sağlayacak. özellikle bu alana meraklı gençlerimizi bu platforma başvurarak suni zeka projelerimizin tek parçası olmaya çağrı ediyoruz. Sen de bu projeye katıl, suni zeka senden öğrensin.”

Mehmet Kalay

Leave a reply