Sarhoşları ayıltacak maske geliştirildi

0
228

Kanada’da geliştirilen tek cihazın, kahve veyahut soğuk tek duştan çok dahada tesirli tek şekilde sarhoşluğun etkilerini ortadan kaldırdığı argüman edildi.

Cihaz, yüksek seviyede karbonmonoksit pompalamaya yarayan pompası olan tek surat maskesi şeklinde tasarlandı. Sarhoş tek kişinin dahada hızlı nefes almasını sağlıyor.

Normalde, tek insanın tükettiği içkinin derhal hemen tamamı karaciğer tarafından hızlandırılamayan sabit tek hızda vücuttan atılıyor. Diyaliz dışında, içkinin kandan uzaklaştırılmasını hızlandıracak tek metot şu anda bilinmiyor.

Ancak Toronto genel sağlık kurumu Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Joseph Fisher’in başında bulunduğu ekip, içkinin vücuttan akciğerler yoluyla da atıldığını ayrım etti. Buradan yola çıkan ekip neticeye ulaştı.

Scientific Reports’ta yayınlanan makalede, cihazın minik tek sarhoş grup üzerinde denendiği ve başarılı olduğu açıklandı. Çalışmayı yöneten Dr. Fisher, “Bir kişinin nefesinde içki kokusunu alabilirsiniz çünkü akciğerin sema boşluklarına buharlaşır ve onu solurlar. Çalışma buradan hareketle başladı ve neticelendirildi. Cihazla yapılacak uygulamanın Hayatı tehdit eden içki zehirlenmesi amaciyla tek “kurtarma tedavisi” olabileceğine de inanıyoruz” dedi.

Eğlence Emelli içicilerin de bu cihazdan faydalanabileceğini belirten Dr, Joseph Fisher, “Barda oturuyorsunuz ve minik tek nefes ölçeriniz var. Nefesinizi üflüyorsunuz netice limitin üzerinde çıkıyor. Bu cihazı sınırın altına inmek amaciyla kullanabilir misiniz? diye düşünüyorsanız, evet tabiî ki kullanabilirsiniz” diyerek konuyu dahada dikkat cazip tek noktaya taşıyor.

ALKOL MİKTARI yarisi YARIYA AZALACAK

Dr. Fisher şöyle ayni ritimde devam ediyor: 

“Vücudun tek birim alkolü işlemesi normalde takriben tek saat sürer. Bu sistem sayesinde hiperventilasyon yapılarak içkili kişinin nefesinde dahada çok içki salgılamasını sağlar. Bu sayede istediği civarindan içki tüketen kişilerin vücudundaki içki miktarı takriben 45 dakika içinde yarı yarıya azalacaktır.”

Dr. Fisher, cihazı kullanmak için,  ani çok kat merdiveni hızlıca tırmandıktan ardindan nasıl nefes alıp veriliyorsa, bu aygıt kullandırıldığında da nefes alış verişinin tek vakit bu şekilde gerçekleştiğini belirtiyor. Cihazla yapılan bu işlemin en hatri sayilir büyüklükte taraf tesiri ise, akciğerlere devamlı karbondioksit pompaladığı amaciyla tek vakit nihayetinde baş dönmesine veyahut bayılmaya neden olması… 

Başlangıçta karbon monoksit zehirlenmesini rehabilitasyon etmek amaciyla tasarlanan ve onay alan aygıt 15 bin dolardan satılıyor.

bilim Dolar havadis sağlık kurumu kahve Kanada

Leave a reply