Samsung yeni çip fabrikası kurmaya hazırlanıyor

0
191

Samsung’un Austin’de TSMC ile rekabet etmek için yeni bir çip fabrikası kuracağı belirtiliyor. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre teknoloji devi Austin’deki en gelişmiş mantıksal yonga üretim tesisini kuracak. Bu tesis için ise üretici firma 10 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Samsung, ABD pazarında güçlenmek istiyor

Güney Koreli teknoloji firması Samsung‘un bu yatırımı ile daha fazla Amerikalı müşteri kazanmayı amaçladığı ve rakip çip üreticisi TSMC ile rekabetini güçlendireceği düşünülüyor.

Citibank tarafından yapılan araştırmaya göre Samsung’un Teksas’taki mevcut tesisi Qualcomm, Intel ve Tesla gibi şirketlerin artan siparişlerini karşılama noktasında küçük kalıyor.

Yatırım ile ilgili iddialara göre, yapılan planlar şu anda hazırlık aşamasında ve değişiklik gösterebilir. Austin, Teksas’ya önerilen yonga üretim tesisinin gelecekte 3 nanometreye kadar gelişmiş yongalar üretebilecek kapasitede olacağı ifade ediliyor.

Henüz hazırlık aşamasında olan planların, onaylanması durumunda Samsung, bu yıl inşaata başlamayı düşünüyor. Önümüzdeki yıldan itibaren de büyük ekipman kurmayı ve 2023 gibi erken bir tarihte tesiste yonga üretimine başlamayı hedefliyor.

Ayrıca Samsung‘un öngörülen Austin fabrikası, ABD’de yeni nesil çipler için standart olacak olan aşırı ultraviyole litografi (EUV) kullanan ilk fabrika olacak. Şirket, çip endüstrisindeki en büyük oyuncu olmayı hedefliyor.

Ek olarak teknoloji üreticisi, önümüzdeki on yıl içinde çip sektörüne 116 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

abdçipfabrikaişlemcisamsung

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply