Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor!

0
132

Ekim ayında Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtan AMD, işlemci pazarındaki hedeflerini ayni ritimde devam ettiriyor. Piyasadaki en kuvvetli oyun işlemcileri olarak tanıtılan Ryzen 5000 serisi, bu iddianın hakkını da yapılan testlerin sonuçlarına göre vermiş durumda. Amerikalı silikon üreticisi, kullanıcıların işlemcileri performansı artırmak amaciyla kurcalamayı sevdiğini de biliyor. Şimdi ise, AMD Precision Boost Overdrive iki özelliği Ryzen 5000 serisi işlemciler amaciyla geliyor.

AMD, Smart Memory Access özelliği amaciyla NVIDIA ve Intel’e de yardım etmeye karar vermişti.

AMD Precision Boost Overdrive iki özelliği duyuruldu

Ryzen 3000 serilerinde yaşanan voltaj sorunları, Bir hayli AMD kullanıcısını ara ara güç vaziyete sokmuştu. çok voltaj verildiği amaciyla ısınan işlemciler, özellikle stok soğutucu ile birlikte 90 derecelere civarindan çıkabiliyordu. Ryzen 5000 serisinde bu mevzunun önüne geçmek istek eden AMD, Precision Boost Overdrive 2 ile dahada dengeli tek voltaj aktarımı yapmayı planlıyor.

Precision Boost Overdrive iki ile birlikte, yük altında ve düşük kullanımda verilecek voltaj ayarlanacak ve dengelenecek. Bu özellik, AMD 400 ve 500 serisi anakartlar amaciyla AGESA 1180 mahsul yazılımı güncellemesi ile birlikte verilirken, Yalnızca Ryzen 5000 serisi işlemciler amaciyla kullanılabilecek. Bu özellik, kullanıcıların işlemci amaciyla verilen voltajı izlemelerine ve ayarlamalarına imkan tanıyacak ve bunu mümkün olduğu civarindan basitleştirecek.

AMD Precision Boost Overdrive iki özelliği ile birlikte gelen Curve Optimizer, hemide düşük ayni vakitte da ağır yük altında gerçekleşen senaryolara odaklanacak ve bunun için göre tek ayarlama yapacak. Anandtech, Curve Optimizer’ın AMD Precision Boost iki özelliğinin tek parçası olacağını ve bu teknolojinin kullanılmasının garantiyi geçersiz kılacağını belirtiyor. Ancak, bu durum amaciyla AMD tarafından henüz resmi tek açıklama yapılmadı.

AMD tarafından yayınlanan slaytlarda, Precision Boost özelliğinin yarattığı performans farkları da belirtilmiş durumda. Precision Boost Overdrive iki özelliği tekli çekirdek performansında Ryzen 7 5800X amaciyla yüzde 1.5, Ryzen 9 5900X içinse yüzde 1.9’a kadar performans artışı sağlamış durumda.

AmdAMD Precision Boost Overdrive iki özelliğiPrecision Boost Overdrive 2ryzen

Leave a reply