Pazar rekor kırsa da üretimde kayıp yüzde 16

0
111

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bilgilerine göre, Ocak-Ekim döneminde otomobil imalatı tek evvelki sene aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak tek milyon dört bin 974 adet, oto imalatı yüzde 15 azalarak 671 bin 676 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplaminda imalat ise tek milyon 33 bin 485 adete ulaştı.

İlginizi ÇekebilirEkim ayında da rekor geldiEkim ayında da rekor geldi

Bu dönemde, dışsatım tek evvelki sene aynı dönemine göre adet bazında yüzde 30 azalarak 720 bin 208 adet olarak gerçekleşti. oto ihracatı yüzde 29 oranında azalarak 480 bin 702 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 33 azaldı. Traktör ihracatı ise 2019 seneye göre yüzde 21 azalarak 10 bin 950 adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, otomobil sektörü 20,4 milyar dolarlık dışsatım yaparken, yüzde 14,8 pay ile ülkemiz dışsatım sıralamasında evvel sıradaki yerini savunmayı sürdürdü.

Türkiye otomobil endüstrisinin en mühim dışsatım pazarlarından var olan Avrupa’da corona virüsü salgını hasebiyle alınan tedbirler endüstriyel hareketliliğin azalmasına neden oluyor. Bu durum Türkiye’nin otomobil sanayisindeki dışsatım benzeri aksiyonlarını dolaysiz olarak etkiliyor.

YENİGÜN, “KISA VADEDE menfi BİR ETKİ BEKLEMİYORUZ”

OSD yönetim heyeti Başkanı Haydar Yenigün, “Son iki senede yarı yarıya daralan dahil sektör hasebiyle ertelenen talep, finansal koşullar hasebiyle araç alımının yatırım aracı haline dönüşmesi ve ahenk gösteren nema koşulları benzeri etmenler Haziran’dan bu yana dahil pazarın hızlıca toparlanmasını sağladı. Temmuz, Eylül ve Ekim aylarından tarihsel olarak maksimum dahil sektör rakamlarına ulaştık. İhracat açısından bakacak olursak, pandeminin 2. dalgasıyla birlikte en mühim pazarımız var olan su pazarlarında bayilerin kapanma oranı yüzde 35 civarında. Bu durumun, kısa vadede binek araç satışlarında tek miktar düşüşe neden olsa da ticari araç sınıfında normalleşmenin ayni ritimde devam etmesini sağlayacağını öngörüyoruz. Kısa vadede sanayiimiz açısından menfi etkiler mevzubahis olsa dahi ortada ve uzunca vadede menfi tek etki beklemiyoruz.” dedi.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Avrupa Corona Ekim ayı nema oto sektör laf ülkemiz

Leave a reply