Pandemiye rağmen Avrupa’da emisyon takvimi ertelenmeyecek

0
173

Emre ÖZPEYNİRCİ/ANALİZ

Hatırlatmak gerekirse Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 1990’ların başından bu yana çevresi kirleten egzoz gazı emisyonunu denetim altında tutma Emelli normlar belirlerken, en hatri sayilir büyüklükte hamleyi 2020 sonundan bu yana başlatmaya hazırlanıyor. bunun için göre 2021’den bu yana su içinde satılan bütün otomobillerde karbondioksit (CO²) miktarı kilometre başına vasati 95 grama indirilmek zorunda. toplaminda satışlarında bu ortalamayı tutturamayan markalar ise hatri sayilir büyüklükte karar ile karşı karşıya kalacak.

Ancak bütün bu gelişmeler ışığında Avrupa’da mart ayından bu yana tesirini artıran corona virüs salgını hasebiyle bütün tasarılar asagi üst oldu. bütün Avrupa’da otomobil üretimleri iki aya yakın dururken, bayiler kapandı, satışlar nihayet üç ayda ağırbaşlı şekilde düştü. Üretim cephesinde ise şu anne civarindan iki milyon adedin üzerinde kayıp alana çıktı.

ACEA’DAN RESMİ TALEP

Otomotiv markalarının köşeye sıkıştığı, mali olarak sıkıntı yaşadığı ve hükümet fonlarıyla kendisini çevirdiği tek dönemde, su Komisyonu’nun emisyon kararını ertelemesi bekleniyordu. Hem de Avrupa oto Üreticileri Birliği (ACEA) bu konuyla alakali resmi olarak su Komisyonu’na erteleme taleplerini iletti.

Bu noktada özellikle kendisinin otomobil markalarına sahip var olan Almanya-Fransa ve İtalya benzeri ülkelerden erteleme taleplerinin dahada çok geleceği düşünülüyordu. Yoksa otomobil markası olmayan su üyesi başka ülkeler vatandaşların sağlığını ön planda tutarak, erteleme talebine sıcak bakmıyordu. netice olarak Almanya’nın Bir gün evvel aldığı tertemiz teşvik kararı, içerisinde kuvvetli otomobil markaları var olan tek ülkenin dâhi çevre ve insan sağlığını ön planda bulundurarak emisyon takviminde esmene uygulamak istemediğini gösterdi.

ESNEMEYECEĞİ ORTADA

Bu vaziyette Avrupa Birliği Komisyonu’nun emisyon regülasyonunu esnetmeyeceği Başka bir deyişle 2021 takvimini ötelemeyeceği arayışı ağır basmaya başladı. Bunun adina elektrikli araçlara teşvik vererek, gelişen ve çevreci teknolojilere destek vermenin seçenek edildiği anlaşılıyor.

Bu arada ülkemizde de dahada evvel olduğu benzeri Bir takım türk mali üreticiler tarafından emisyon regülasyonunun Türkiye’de satılacak otomobiller amaciyla ertelenmesi isteginin de mevzubahis olduğu argüman ediliyor. Kuşkusuz geçen sefer ertelemeyen bakanlığın bu sefer konuya nasıl bakacağı heyecan ediliyor.

İLGİLİ HABERAlmanya elektrikli otomobillere var olan teşvikini iki katına çıkarıyor!Almanya elektrikli otomobillere var olan teşvikini iki katına çıkarıyor!

Almanya Avrupa Avrupa Birliği Corona dizel Fransa hibrit hükümet İtalya oto laf ülkemiz Volkswagen

Leave a reply