NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş anının görüntülerini yayınladı

0
96

NASA, Mars‘taki potansiyel hayat izlerini araştırmak ve Mars’a insanlı yolculuğun yollarını bulmak amaciyla 30 Temmuz 2020’de ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral sema Kuvvetleri İstasyonu’ndan tertemiz kuşak feza aracı Perseverance’yi uzaya fırlatmıştı. 19 Şubat’ta Mars’a başarılı şekilde iniş yapan Perseverance, “Merhaba Dünya, sonsuz haneme evvel bakışım” iletisi ile çektiği evvel görüntüyü Dünya’ya yollamıştı.

“BİRAZ SALLAMA VE YERE HAFİF BİR İNİŞ”

NASA, Perseverance’nin Mars’ta 3.5 milyar sene evvel Daha önceki tek göl olduğu düşünülen ve Jezerk Krateri isimi verilen bölgeye yaptığı başarılı inişe ait tertemiz görüntüleri paylaştı. Paylaşımda, “Biraz sallanma, belli tek süre motor kısma ve yere hafif tek iniş” ifadeleri kullanıldı.

500 gr tas VE TOPRAĞI DÜNYA’YA GETİRECEK

Perseverance’in tek Mars senesi (Yaklaşık tek hayat yılı) süresince toplayacağı 500 gr tas ve toprak örneğini Dünya’ya getirmesi planlanıyor. Perseverance’in Ayrı olarak görev süresi süresince karbondioksit açısından varlıklı Mars atmosferinde gelecekteki astronotlar amaciyla oksijen üretilmesi üstüne tek deney yapması bekleniyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Leave a reply