NASA, 425 milyon görüntüden Güneş’i oluşturdu

0
401

NASA, 425 milyon çok çözünürlüklü görüntüden Güneş’in 10 sene içindeki görünümünü paylaştı. YouTube üzerinden paylaşılan ve 10 senede tek araya toplanan verilerden oluşturulan bu tek saatlik macera kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaştı. Videoda Güneş’in 10 sene süresince geçirdiği değişim de görülüyor. İşte NASA’dan 10 senede Güneş:

NASA’dan 10 senede Güneş 

NASA, Solar Dynamics Başka bir deyişle Türkçe isimiyle Güneş Gözlemevi‘nden alınan 87 binden çok fazla çözünürlüklü görüntülüyü derleyerek oldukça hızlandırılmış tek güneş panoraması sunuyor. Oluşturulan video NASA’nın 2010 yılından beri hayat yörüngesinden güneşi fotoğraflayan Güneş Gözlemevi’nin 10’uncu yılını kutlamak yerine yayımladı.

Bizim 61 dakika olarak izlediğimiz videoda Güneş Gözlemevi’nin yakaladığı 425 milyon çok çözünürlüklü görsel birleştirildi. 61 dakikalık bu videoya bakıldığında NASA’nın her saniyenin takriben tek bugünü temsil etmesi amaciyla dakikaları ayarlamış olduğu görülüyor.

Güneş Gözlemevi her 0.75 saniyede tek güneşin görüntüsünü yakalıyor ve şimdiye civarindan güneş sistemini gözler önüne seren iki milyar GB veri toplamayı başardı. Bu veriler tabiki tek boyutlu değil, 10 değişik dalga boyunda görsel yakalayan sistemleri bulunan gözlemevinin muvaffak olduğu iş Sahiden de takdire şayan.

A Decade of Sun, adı verilen 10 senede Güneş videosunda güneşin dış katmanı var olan korona yapısı görüntüleniyor.  17.1 nanometrelik ultraviyole dalga boyunda çekilen görüntüler kullanılarak derlenen video uzaya alakası olanları dahil kismina çekiyor. Bunun yanında yakalanan görüntülerden oluşturulan bu videoda karanlık minik tek nokta bulunuyor. Bunun nedeni ise yaşanan Bir takım teknik meseleler olduğu söyleniyor.

10 senede güneş evrimigüneşGüneş videosunasaNASA’dan 10 senede GüneşNASA’dan güneş

Leave a reply