Milli SİHA Bayraktar TB2 rekor kırdı

0
407

BAYKAR tarafından geliştirilerek 2014 yılında envantere eklenen milli SİHA Bayraktar TB2, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Milli SİHA Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde bir rekora imza attı.

Milli SİHA Bayraktar TB2 200 bin uçuş saati ile rekor kırdı

TSK tarafından sınır içi ve ötesinde gerçekleştirilen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında oyun kurucu olarak rol alan Bayraktar TB2, 200 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Böylece yerli ve milli imkânlarla tasarlanıp üretilen bu sınıftaki bir hava aracı 200 bin saat uçarak gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı oldu.

Milli SİHA Bayraktar TB2

Şu anda TSK’nın envanterinde 110 Bayraktar TB2 SİHA bulunuyor. Yapılan anlaşmalar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’lar, havacılıkta 100 yıllık bir geçmişe sahip olan ve dünyanın en büyük uçaklarını üreten Ukrayna’ya sonrasında ise Katar’a ihraç edildi. Milli SİHA’ya ilgi duyan başka ülkelerle de görüşmeler devam ediyor.

Bayraktar TB2 SİHA‘nın geçen yıl kırdığı bir rekor daha bulunuyor. 16 Temmuz 2019’da Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak kendi rekorunu geliştiren SİHA, irtifa rekorunu kırmıştı.

Bayraktar TB2 SİHA’lar 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 25 dakika gibi çok kısa bir sürede bölgeye intikal ederek ulaşımın zor sağlandığı noktalardan Ankara’ya ve deprem olan illerin komuta merkezlerine görüntülü bilgi aktardı. Bayraktar TB2 SİHA’lar arama ve kurtarma çalışmalarına gökyüzünden destek vermenin yanı sıra deprem sonrası oluşan yoğun araç trafiğinin kontrol edilmesi ve gelecek yardımların aksamadan devamı için görev yaptı.

Son olarak, Türkiye’nin kendi SİHA’sını ve mühimmatını üreten 6 ülkeden biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Milli SİHAMilli SİHA BayraktarMilli SİHA Bayraktar TB2Milli SİHA Bayraktar TB2 rekorMilli SİHA Bayraktar TB2 rekor 200 bin uçuş saatiSİHA Bayraktar TB2

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply