Mehmetçiğe yeni telsiz! EHKET, TSK’ya teslim edildi!

0
333

Ülkemiz müdafaa sanayinde yapılan çalışmalar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri dahada kuvvetli vaziyete gelmeye ayni ritimde devam ediyor. Kıbrıs barış Harekatı’nın sene dönümünde Elektronik harp Korumalı El Telsizi – EHKET, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Milli telsiz EHKET, TSK’ya teslim edildi!

Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanı İsmail Demir, EHKET’in teslimatını “Kıbrıs barış Harekâtında yabancı ülkelerin telsizini kullanmak zorunda var olan Türkiye, bu erken ulusal ve orijinal haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor.” sözleri ile duyurdu.

Şimdiden vatan dışına ihraç edilmeye başlanan EHKET Yorucu çevre koşullarında ses, veri ve video iletimini sağlamak üzere üzere tasarlandı. Kamera barındıran telsiz, hafifletilmiş magnezyum gövdesi ile ağırlık yönünden avantaj sağlıyor. Ağ irtibatı sayesinde çekilen görüntüleri kumanda merkezine ulaştırabilen EHKET’in hangi bağlantı teknolojisini kullandığı şu anda bilinmezliğini koruyor.

Ancak dosya transferi resim ile sınırlı değil. Telsizi kullanarak video çekmek ve bunları merkeze iletmek mümkün. IP sertifikası sayesinde suya ve toza karşı oldukça dayanıklı olan telsizin, kriptolu tek şekilde iletişim kurduğu paylaşılan veriler arasında yer alıyor.

ehketehket telsizmehmetçikmilli telsiztskyerli telsiz

Leave a reply