MediaTek, Huawei telefonlar için ABD’den izin istiyor!

0
219

Geçtiğimiz sene Mayıs ayından bu yana AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ambargosu ile ugras eden Huawei, Google uygulamaları olmadan kendisinin geliştirdiği alternatifler ile yoluna ayni ritimde devam ederken, bu sene Mayıs ayında hatri sayilir büyüklükte tek vuruş dahada aldı.

ABD kendisinin teknolojisini kullanan rastgele tek dökümhanenin, Huawei tarafından tasarlanan bileşenleri üretmek amaciyla ABD’den destur almasını mecburi vaziyete getirdi. Bu atilim sonrasında TSMC, Huawei’nin Kirin işlemcilerini bu ayın ortasından ardindan üretmeyi bırakmak zorunda kaldı.

MediaTek Huawei telefonlar amaciyla işlemci tedarik etmek istiyor!

İşlemci üretiminin engellenmesi Huawei amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek kriz mananına geliyor. Kendi tasarladığı işlemcileri kullanamayacağını kabullenen Çinli teknoloji devi, Qualcomm ve MediaTek işlemcileri telefonlarında kullanmayı planlamaya başladı. Her iki şirket ile uzunca müddettir görüşüldüğü belirtilirken, MediaTek’in Huawei’ye işlemci tedarik etmek amaciyla ABD’den destur istediği alana çıktı. Bu kapsamda özellikle ortada ve giriş seviyesi Huawei telefonları tek sonraki dönemde MediaTek işlemciler ile görme olasiligi alana çıktı.

MediaTek Huawei telefonlar amaciyla işlemci tedarik etmek istiyor!

Şirket yaptığı izahta “MediaTek, küresel ticaretle alakalı buyruk ve kaidelere saygısını tek sefer dahada yineliyor ve ABD’ye kaidelere ahenk gösteren tek şekilde destur başvurusunda bulundu.” ifadelerini kullandı.

Huawei, Çin’in en hatri sayilir büyüklükte dökümhanesi var olan SMIC ile iş yapmaya çalışmıştı. ama bu şirketin sahip olduğu imalat teknolojisi, TSMC ile mukayese ettiğinde oldukça arkada kalıyor ve özellikle amiral gemilerindeki işlemciler amaciyla yeteri civarindan değil.

Sizce MediaTek Huawei telefonlar amaciyla işlemci üretme desturu alabilecek mi? Düşüncelerinizi yorum kismindan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Huaweihuawei telefonlarMediaTek

Leave a reply