Limon kokusu zayıf hissetiriyor

0
162

İngiltere’de Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ses ve kokunun tek kişinin vücuduna ait algısını değiştirip değiştirmediğini araştırdı. Limon koklamanın insanların dahada zayıf hissetmesine muavin olduğu, vanilya kokusunun ise dahada ağır hissetmeye kapı araladığı alana çıktı.

Sussex Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve bu çalışmada baş araştırmacı var olan Giada Brianza, “Çalışmamız, koku alma duyusunun vücudumuzun zihnimizdeki imajını ve ona baz alinarak his ve duyguları nasıl etkileyebileceğini gösteriyor” dedi.

Brianza, “Bu algıyı teknoloji aracılığıyla müspet tek şekilde etkileyebilmek, gövde idrak etme bozukluğu var olan kişiler amaciyla veyahut insanların özgüvenini artırmak amaciyla oldukça önemli. Kokuların, düşünceler üzerindeki bu etkisi, çarpık gövde ağırlığı duyguları benzeri vaziyetleri tekrar ayarlamak amaciyla kokuyu kullanabilen etkileşimli elbiseler ve giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesine yollar açabilir” diye konuştu.

KOKU VE SES BİRLEŞİNCE dahada ETKİLİ

Araştırma ayrıca, koku veyahut sesin bu etkisinin, başka duyu ile birleştirildiğinde dahada da arttığını alana koyuyor.

Sussex Üniversitesi’nden Profesör Marianna Obrist, “Önceki araştırmalar limonun ince silüetler, ucu keskin şekiller ve tiz seslerle ilişkili olduğunu, vanilyanın ise kalın silüetler, yuvarlak şekiller ve alçak seslerle ilişkilendirildiğini göstermişti” dedi.

Araştırmadan elde edilen enteresan bulgulardan biri de, sesin bilinçsiz davranış üzerinde dahada kuvvetli tek tesire sahip olduğu, kokunun ise şuurlu davranış üzerinde dahada kuvvetli tek tesire sahip olduğunu gösteriyor.

bilim İngiltere Teknoloji

Leave a reply