Lamborghini’den son teknoloji soğutma sistemi

0
219

Smart Material System olarak adlandırılan bu teknoloji 6.5 litre hacminde V12 silindirli motorun kapağının altında biriken ısının çıkarılmasına muavin olması amaciyla tasarlanmış. Sistemin en enteresan yanı ise kapakların elektronik olarak çalıştırılmaması ve kendisinin kendine ısının artmasıyla birlikte metalin genleşmesi tarzında çalışması.

Sistemde bulunan iki minik yay termal tek belleğe sahip. Bu sayede yaylar sıcaklığın oranına bağlı olarak yapısını değiştirebiliyor. Yaylar karşılaştıkları değişik sıcaklıklara göre biçim değiştirdiği amaciyla bunun neticeninde da dışarıda bulunan dört kapak soğuk sema ve sema sirkülasyonu amaciyla açılıp kapanıyor.

Sian Coupe ve Roadster modellerinin Aerodinamik Başkanı Ugo Riccio, “Hidrolikten, elektrikten veyahut mekanik tek çalıştırma gerekmediğinden dolayı ağırlıktan da tasarruf etmemizi sağladı. Bu sistem Tamamiyle özerk olarak çalışıyor.” dedi.

Ünlü İtalyan markanın hibrit teknolojili tertemiz otomobili 6.5 litrelik V12 silindirli tek motora da sahip. Toplamda 808 at güç üreten bu oto 0’dan 100 km/s hıza 2.8 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin Roadster versiyonundan Yalnızca 19 adet üretilecek. Daha üretimine başlanmamasına karşın bütün Sian Roadster yeni sezon modelleri satıldı…

Leave a reply