Koronavirüs aşıları için gerekli olan eksi 70 derece ultra soğutucular dünyaya Türkiye’den gönderilecek

0
228

Dünya genelinde peş peşe gelen aşı konusundaki çalışmalar hatri sayilir büyüklükte heyecanla beklenirken Türkiye’den gelen havadis koronavirüs ile ugras eden hayat ülkelerine umut oldu. Şimdiye civarindan pandemi sürecinde Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirilen korona virüs aşısının nihayet aşama deneylerinin evvel sonuçlarının aşının yüzde 95’ten çok tesirli olduğunu alana koydu. Bunun ile birlikte aşının yoksun 70 derecede depolama konusuna gündeme geldi.

‘Dünyada yoksun 70-80 dereceli ultra soğutucular çok az firma tarafından sınırlı sayıda üretiliyor’

Dünyada milyonlarca kutu aşının depolanması amaciyla İhtiyaç duyulan var olan yoksun 70 derece ultra soğutucular çok az firma tarafından üretiliyor. yeryüzünde az ve sınırlı sayıda firmanın ürettiği yoksun 70 -80 derecelik ultra soğutucuları üreten firmalardan biri de Türkiye’de yer alıyor.

Türk firması pandemi sürecinde aşının depolanması amaciyla entegre edilerek korona aşılarının yoksun 70 -80 derecede soğutularak muhafaza edilmesini sağlıyor. Firma, gizleme kapasitesinin yüksekliği, akıllı yazılımla çalışması, performansının izlenmesi, düşük bakım ve işletim maliyetiyle rakiplerinden önde olmasını sağlıyor. Korona virüsü aşıları amaciyla İhtiyaç duyulan var olan yoksun 70-80 derece ultra soğutucular Alman Türk işbirliği ile bütün dünyaya Türkiye’den gönderilmesi hedefleniyor.

Firmanın yönetim heyeti Başkanı Dursun İnanır, “Korona virüs aşısının Almanya’da bulunan aşının doğal olarak savunması amaciyla yoksun 70 dereceye gereksinim olduğu bildirildi. Biz firma olarak Almanya’da bulunan firma ile anlaşmamız vardı, insan kullanımı amaciyla tek sistemimiz vardı. Bu sistemi Almanya’daki resmi makamların uyarması ile hızlı tek şekilde yoksun 70 derecede sınırsız koruyabilecek tek konsepti hazırlamış olduk. Şu anda bu cihazı ihtiyacı var olan ülkelere ve ülkemize saglamak amaciyla hazırız. Bu metot yeryüzünde ürete iyi bilen çok az firma var ve sağlık amaciyla kullanılan veyahut çok performans gösteren sporcuların vücutlarında biriken laktik asidin atılması amaciyla kullanılan tek metot şu vakit Türkiye’de Galatasaray ve Başakşehir Spor Kulübü’nde kullanılmakta, Dünya’da Bayern Münih ve Dortmund’a kullanılıyor. Ve dahada Bir hayli hatri sayilir büyüklükte takımlarda kullanılıyor. Biz korona çıktığında üretici firma ile dahada evvelce anlaşmamız vardı. Onu geliştirdik şimdi Türkiye’de bunu üretimini yapıp bu cihazın bütün Dünya’ya ihracatını uygulamak amaciyla hazır vaziyete geldik. Görüştüğümüz ani çok memleket var en başta Amerika var Ukrayna ve Rusya ve Almanya’da ani çok makamla görüşmekteyiz. Afrika kıtasından ve Ortadoğu’dan lisans hakları amaciyla talepte bulundular. Biz hemide lisans vermeye hazırız ayni vakitte da üretip ihtiyacı karşılamaya hazırız. Şu anda bizim somut olarak Ukrayna ile 60 kabin üzerinden çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de üretilen soğutucunun üretiminden sorumlu tesisin Müdürü onur Yiğit, “Aşı taşıma kapasitesi 20 ile 30 bin arasında kapasiteyi attırma imkânımız var. Aşıların nihayet kullanma tarihine civarindan soğutucularımız içinde bekletebiliyoruz. Zira sistem ayarlanan sıcaklığı sınırsız olarak stabilize tek şekilde tutuyor. Cihazımızın soğukluğu yoksun 110 dereceye civarindan çıkabiliyor. ama korona aşıları amaciyla istenen sıcaklık yoksun 70 derece olduğu amaciyla biz soğutucumuzu yoksun 70 dereceye kalibre ederek o şekilde kullanıyoruz. Bu teknolojik soğutucumuz imalatı amaciyla evvel etapta dört haftalık tek süreye ihtiyacımız oluyor dört haftalık müddetten ardindan ile haftada tek adet üretme kapasitemiz var” dedi.

Leave a reply