Koronavirüs akıllı telefonda ne kadar süre kalıyor?

0
48

Koronavirüs ortaya çıktığı günden beri pek çok çalışma yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi de artık bir uzvumuz haline gelen akıllı telefonlarda bu virüsün ne kadar süre kalabileceği üzerine oluyor. Peki, koronavirüs telefonlarda ne kadar süre kalıyor? İşte yeni yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan süre:

Koronavirüs telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Okumalarımızı yaptığımız, her gün sabahları işe ya da okula giderken müzik dinlediğimiz bu cihazlar elimizden tabiri caizse düşmüyor ve mikrop kaynıyor. Hele ki şu dönemde virüs varken telefonların dezenfekte edilmesi daha da önemli hale geliyor zira yeni yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüsü 28 gün boyunca telefonda kalabiliyor.

Koronavirus-telefonlarda-ne-kadar-sure-kaliyor-00

28 gün olarak karşımıza çıkan bu süre, grip virüsünden 11 gün daha uzun. Avustralya’nın ulusal bilim ajansı araştırmacılarına göre, milyonlarca kişinin ölmesine neden olan bu yeni tip virüsün, akıllı telefonlar, metal yüzeyler ve kağıt para gibi günlük hayatta çok fazla kullanılan ve pürüzsüz olan yüzeylerde grip virüsünden daha uzun süre kalacağını ortaya çıkıyor.

Yeni yapılan bu çalışmaya göre, söz konusu milyonları etkileyen koronavirüs oldukça fazla yaşayabiliyor ve bulaşıcılığını artırıyor. Bu yeni çalışma telefonları ve günlük hayatta kullandığımız ”pürüzsüz” yüzeylere sahip eşyaları dezenfekte etmenin ya da temizlemenin önemi ortaya koyuyor.

koronavirüsKoronavirüs akıllı telefonKoronavirüs telefonda ne kadar süre kalıyorKoronavirüs telefonlar

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply