Kargo “drone”larına vize çıktı

0
175

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), minik insansız sema araçları (drone) amaciyla uzunca vakittir beklenen kaideler yayınladı. Alınan nihayet kararın kargolarda drone’ların kullanımına baz alinarak mühim tek adım olarak değerlendirildi.

FAA ayrıca, güvenlik endişelerini gidermek amaciyla insansız sema araçlarının uzaktan tanımlanmasını ve akşam saatlerinde çalışan cihazlar için, çarpışma önleyici ışıklar takılmasını mecburi kıldı. Ayrıca 2022’den bu yana 250 gr veyahut dahada çok ağırlığa sahip bütün drone’lar amaciyla kimlik İhtiyaç duyulan olacak. Drone’ların insan cildine zarar verecek, açıkta dönen rastgele tek parçaya sahip olmaması da mecburi vaziyete getirildi.

FAA Yöneticisi Steve Dickson, “Yeni kurallar, güvenlik ve güvenlik endişelerini ele alarak insansız sema araçlarının sema sahamıza dahada çok entegre edilmesinin yolunu açıyor. Paketlerin teslimi benzeri drone operasyonlarını dahada rutin olarak göreceğimiz güne doğru bizi yaklaştırıyor” dedi.

KARGO FİRMALARININ DRON FİLOSU YARIŞI

Amazon ve UPS benzeri şirketlerin teslimatları hızlandırmak amaciyla drone filoları oluşturma yarışı başladı. United Parcel Service Inc, Ekim 2019’da tek drone havayolunu işletmek amaciyla evvel tam onayını kazandığını duyurdu.

Google’ın arama motorunun kardeş birimi var olan Alphabet’s Wing, tek pilotlu tek drone operasyonu amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ sema taşıyıcı sertifikasını alan evvel şirket oldu. Ağustos ayında Amazon Inc’in drone hizmeti, tüketicinin drone filosu aracılığıyla ticari teslimatları test etmeye başlamasına destur veren federal onayı aldı.

Yeni kurallar, tek sonraki ay yayınlandıktan 60 vakit ardindan yürürlüğe girecek. Drone üreticilerinin Remote ID ile drone üretmeye başlamak amaciyla 18 ayları varken, drone operatörlerinin Remote ID ile drone kullanmaya başlamak amaciyla ek tek senesi olacak.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ drone güvenlik Google

Leave a reply