iPhone 13 bataryası nasıl olacak? İlk bilgiler

0
183

iPhone 12 henüz Ekim ayında tanıtılmış olmasına karşın, daha şimdiden iPhone 13 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Şimdi de iPhone 13 bataryası hakkında sızıntılar ortaya çıktı. Yeni modelin 13 rakamını atlayıp atılamayacağı muamma olsa da, yeni batarya teknolojisi ile iPhone pil ömrü sorunu tarihe karışabilir.

iPhone 13 bataryası nasıl özelliklere sahip olacak?

Ünlü iPhone analisti Ming-Chi Kuo, yeni iPhone modelleri için soft board  denilen bir batarya teknolojisi kullanacağını iddia etti. iPhone 12 modellerinde kullanılan yeni sensörler ve eklentiler, bataryanın beklenenden daha küçük olmasına neden olmuştu. Kuo ise hem daha az maliyetli hem de daha az yer kaplayan bu pillerin yeni iPhone modelleri ile karşımıza çıkacağı görüşünde.

Her yıl yüksek performanslı işlemci, AMOLED ekranlar gibi daha çok pil ömrü gerektiren teknolojilere rağmen, iPhone pil ömrü için bir türlü ileriye adım atılamıyordu. Bu yeni batarya teknolojisi, çok daha ince ve küçük bataryaların üretilmesini sağlayacak.

iphone 13, iphone 13 bataryası, yeni iphone, iphone pil ömrü, soft board batarya

Bu batarya teknolojisi soft board denilen yeni tür bir elektronik devre teknolojisine dayanıyor. Bu devreler LCP dediğimiz düşük gecikmeyle yüksek hız sağlayan sıvı kristaller yardımıyla çalışıyor. Böylece çok daha hızlı, çok daha verimli ve küçük boyutlarda piller üretilmesi bekleniyor.

Daha küçük alanlarda daha büyük batarya boyutu sağlayacak teknoloji, daha ince bataryaların üretilmesini sağlıyor. Bu da hem daha ince, hem de daha hafif akıllı telefonların üretilmesinin önünü açacak gibi görünüyor.

iPhone 8 ile karşımıza çıkan ve LTE antenlerinde kullanılmaya başlayan bu devreler, hem yeni iPhone hem de geleceğin akıllı telefonları için beklenen pil devrimini yaratacak gibi görünüyor.

iPhoneiPhone 13iphone 13 bataryasıiPhone modelleriiphone pil ömrüiğhone bataryasısoft board bataryayeni iphoneyeni iphone modelleriyeni pil teknolojisi

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply