iPhone 12 işlemcisi: Apple A14 Bionic özellikleri!

0
184

Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, donanımlar üzerindeki geliştirmeler de hız kazanmaya başladı. bu erken işlemci pazarındaki Bir hayli firma, dahada performanslı ürünler elde faktörün peşinde. Bunun amaciyla de esas özellik, mimaride kullanılan çiplerin nm boyutunu küçültmekten geçiyor diyebiliriz. bu erken ise Apple’ın düzen ettiği organizasyon ile birlikte, iPhone 12 işlemcisi Apple A14 Bionic özellikleri alana çıktı.

Henüz tertemiz iPhone yeni sezon modelleri tanıtılmasa da kullanılacak var olan işlemci, bu erken tanıtılan iPad modelleriyle aynı olacak.

iPhone 12 işlemcisi geldi! Apple A14 Bionic özellikleri

İşlemci dünyasında kullanılan çiplerin nm boyutu, Bir hayli açıdan işlemcinin performansını ve güç verimliliğini etkiliyor. TSMC üretiminden geçen A14 Bionic, endüstrinin evvel 5 nm tasarımına sahip işlemcisi oldu. bu erken geldiğimiz yarı iletken teknolojisinin son noktasını temsil eden A14, Apple’ın fazlaca övünebileceği tek donanım olarak karşımıza çıkıyor.

Apple A14 Bionic özellikleri

Android tarafında 5 nm işlemciye sahip tek model bulunmazken, Snapdragon 875 ile birlikte 2021 senesi içinde 5 nm modellerin de gelmesi bekleniyor.

Apple A14 Bionic nitelikleri arasında dikkat çeken detaylardan birisi de performans artışı. Etkinlikte A14 işlemcisi, A13 adina tek evvelki iPad modelin kullanılan A12 modeli ile karşılaştırılmıştı. A14 Bionic, A12’ye göre işlemci tarafında yüzde 40, grafik tarafında ise yüzde 30 performans artışı sağlıyor.

iPhone 12 işlemcisi

A13 ve A12 arasındaki performans farkına göre kabaca tek hesaplama yapacak olursak A14 Bionic, A13’e kıyasla işlemci tarafında yüzde 17 ve grafik tarafında ise yüzde 8 performans artışı yaşamış. dört adet minik ama güç tasarrufu odaklı, iki adet de hatri sayilir büyüklükte ama performans odaklı çekirdekler ile birlikte gelen A14 Bionic toplamda 6 çekirdekli tek işlemci.

Apple A14 Bionic nitelikleri arasında dikkat çeken tek başka ayrinti ise suni zeka performansı. A12 ve A13’de sırasıyla 5TOPs ve 6TOPs var olan suni zeka performansı, A14’ün sahip olduğu 16 çekirdekli tertemiz sinir motoru ile birlikte 11TOPs gücüne ulaşıyor. Bunun yanı sıra Apple, A14 işlemcisinde görüntü sinyallerini işleyen tertemiz tek işlemcinin olduğunu da belirtti. Sinir motoru dışında 11.8 milyar transistör bulunduran A14, 8.5 milyar transistör bulunduran A13 işlemcisine göre hatri sayilir büyüklükte tek artış yaşamış.

iPhone 12 işlemcisi

A12 ve A13 işlemcileri, özellikli çok güç tüketimleri hasebiyle oldukça eleştiri almıştı. Zamanına göre oldukça kuvvetli var olan bu işlemciler, onay edilebilecek düzeyden dahada çok güç tüketiyordu. ama A14 işlemcisi ile birlikte 5 nm üretimin faydasını sonuna civarindan kullanan Apple, dahada kararlı ve sürdürülebilir tek performans alana koymuş durumda.

Etkinlikte somut olarak güç artışı ve verimlilikten bahsetmeyen Apple, A14 ile alakalı ayrıntılı rakamları iPhone 12 etkinliğine saklıyor olabilir.

AppleApple 14 BionicApple 14 Bionic özellikleriiPhone 12 işlemcisi

Leave a reply