iOS 14 yayınlandı! Nasıl yüklenir? İşte yenilikler

0
215

iPhone kullanıcılarının Haziran ayından bu yana süre gelen bekleyişi bitti ve bu erken (16 Eylül) itibariyle iOS 14 yayınlandı. Bu sene tek evvel yaşandı ve corona virüs salgını hasebiyle yeni iOS sürümü, tertemiz iPhone’lardan önce kullanıcılara sunulmuş oldu. Peki, iOS 14 nasıl yüklenir? iOS 14 nitelikleri neler? İşte cevabı!

Not: iOS 14 güncellemesinde Apple tarihinde tek evvel olarak ağırbaşlı tek gecikme yaşanıyor. Bir takım kullanıcılar güncellemeyi alırken, hatri sayilir büyüklükte tek Bölüm güncellemeyi Daha alamadı. tek – iki saat içinde normale dönmesi bekleniyor.

iOS 14 nasıl yüklenir?

iPhone 6S veyahut dahada tertemiz tek iPhone modeline sahip var olan kullanıcıların iOS 14 güncellemesini yüklemek amaciyla tek yapması koşul olan Ayarlar > genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmek. Güncelleme ikazını gördükten ardindan ‘İndir ve Yükle’ seçeneğine tıklayarak güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

Güncellemeyi alan cihazlar;

– iPhone SE 2
– iPhone 11
– iPhone 11 Pro
– iPhone 11 Pro Max
– iPhone XS Max
– iPhone XS
– iPhone XR
– iPhone X
– iPhone 8 Plus
– iPhone 8
– iPhone 7 Plus
– iPhone 7
– iPhone 6S
– iPhone 6S Plus
– iPhone SE
– iPod Touch 7. jenerasyon

iOS 14 nitelikleri / yenilikler

App Library (Uygulama Kitaplığı) özelliği ile iOS işletim sisteminde uzunca müddettir bulunan uygulama klasörleme özelliği tek adım ile taşındı. Artık uygulamaları klasörlemeye neden kalmadan App Library kismindan aradığınız kategorideki uygulamaya hızlıca erişim sağlayabiliyorsunuz.

iOS 14 özellikleri: Widgetler, App Library, tertemiz Siri ve dahada fazlası! Android cihazlardaki uygulama çekmesine oldukça benzeyen bu özellik, otomatik olarak çalışıyor ve App Library’de devasa klasörlere ekstradan tek arama bölümü yer alıyor. Örnek saglamak gerekirse: Twitter ve Facebook benzeri uygulamalar yasamsal kategorisi altında yer alırken, Arcade aboneliği ile indirdiğiniz oyunlar Arcade kategorisi altında toplanıyor. bunun için ekstradan Android cihazlar ile eş şekilde uygulama sayfalarını hızlıca düzenlemek artık mümkün.

iOS 14 konsept görüntülerinde sıkça karşımıza çıkan, ama Bir hayli kişinin sahte olduğunu düşündüğü widget’lar gerçeğe dönüştü. iOS 14 artık widget ek ederek anne ekranı özelleştirmenize imkan tanıyor. Bu sayede sema vaziyetinden podcast’e yüzlerce widget ile uygulama ikonlarını tek bir ekrandan görebiliyorsunuz. Widget Galerisi aracılığıyla dahada fazlasına erişebiliyorsunuz

Apple’ın macOS işletim sisteminde Dashboard’a veda ettikten sonra iPhone’da widgetlar ile karşımıza çıkması ayrı tek münakaşa konusu. iOS 14 nitelikleri denildiğinde dikkat cazip yeniliklerden birisi de, resim içinde resim özelliği oldu. Apple, macOS ile eş şekilde iOS işletim sisteminde videolara resim içinde resim özelliğini ekledi. Bu sayede anne ekrana geçtiğinizde veyahut rastgele tek uygulama ile meşgul olduğunuzda video oynamaya ayni ritimde devam ediyor.

macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler

macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler

macOS Big Sur 11.0 WWDC 2020 etkinliğinde tanıtıldı! Etkinlikte tanıtılıan başka sistemler benzeri macOS 11.0 nitelikleri de dikkat çekiyor.

Videoyu yana kaydırsanız dahi sesini duymaya ayni ritimde devam edebileceksiniz. Bu kalite YouTube Premium‘u akıllara getiriyor ve YouTube benzeri uygulamalarda olabilitesi çok olup olmadığı şu anda bilinmiyor. Büyük değişikliklerden birisi de, Siri’de karşımıza çıkıyor.

Daha minimalist tek tasarım ile kullanıcıların karşısına çıkan ve evvel çalıştığında tüm ekranı kaplamayan Siri, sesli ileti gönderme özelliğine kavuştu. Siri’den sesli ileti göndermenizi istediğinde, otomatik olarak kayda başlayacak. Ayrı olarak Google Translate rakibi Çeviri uygulaması da oldukça dikkat çekiyor. İlk etapta destekleyeceği diller: İngilizce, Mandarin Çincesi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça.

Mesajlar uygulaması da iOS 14 ile yenileniyor ve artık sıkça konuştuğunuz kişileri en üst kısma sabitleyebiliyorsunuz. Bu kalite Telegram ve WhatsApp’ı akıllara getiriyor. bunun için ekstradan popüler mesajlaşma uygulamaları ile eş şekilde iletiler uygulamasını dahada doğrusu iMessage özelliğini kullanırken grup içinde belirli tek kişiyi etiketleyerek ileti gönderebileceksiniz.

Apple Haritalar ile bisiklet yarisi ve elektrikli otomobiller amaciyla hususi rotalar!

Apple Haritalar bisiklet yarisi sürücülerine hususi yollar tarifi özelliğine kavuşurken, elektrikli araç sahipleri de unutulmadı. Artık elektrikli araçlara hususi rotalar çıkarılabiliyor. olasılık edebileceğiniz benzeri aracın şarj durumunu, yüksekliği ve sema vaziyetini analiz eden iOS 14, en yakın şarj istasyonlarına ulaşmanızı sağlayacak. Bunun amaciyla BMW ve Ford ile işbirliğine gidildiği açıklandı.

iOS 14: elektrikli otomobiller amaciyla hususi rota

Elektrikli araç rotaları, aracın var şarj düzeyine ve şarj türlerine göre tasarilanan rotaya şarj durakları ekliyor. Bunlarla sınırlı kalmayan Haritalar uygulaması,özel olarak derlenmiş kent rehberleriyle gezinmeyi ve keşfetmeyi dahada basit vaziyete getiriyor. Rehberler tek şehirdeki ziyaret edilmeye kıymet enteresan yerlerin emin kaynaklar tarafından derlenmiş tek listesini içeriyor.

Rehberler tertemiz popüler var olan lokantaları keşfetmeyi, popüler turistik yerleri bulmayı kolaylaştırıyor. AllTrails, Complex, The Infatuation, Time Out Group ve The Washington Post benzeri markaların tekliflerini dikkate alıyor.

AirPods çok dahada hızlı geçiş yapıyor!

Otomatik alet geçiş özelliği sayesinde AirPods, Apple aygıtları arasında kesintisiz geçiş yapabiliyor.  Uzamsal ses çalma ve canli baş takibi nitelikleri AirPods Pro’da sinematik tek deney sunmayı hedeflerken, yönlendirmeli ses efektleri ile üç boyutlu tek dinleme deneyimi sunulabiliyor.

Sağlık denetim Listesi ile kapsamı geniş tek denetim sağlayan sağlık uygulaması, uykuyu dahada iyi yönetmek ve kulak sağlığını etkileyebilecek ses düzeylerini dahada iyi tanimlamak amaciyla tertemiz deneymler sunuyor. sema vaziyeti uygulaması ise kullanıcılara kati sema olaylarıyla alakalı güncel veriler sunuyor ve tertemiz eklenen tek saat sonraki yağış olasiligi şeması ile yağış tahminlerini dakika dakika gösteriyor.

Bul uygulamasına üçüncü taraf aksesuar desteği

Bul uygulaması artık üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları da destekleyecek. böylelikle kullanıcılar Apple aygıtlarına ekstradan kaybolan başka mühim eşyalarını da ara uygulamasını kullanarak bulabilecekler. Kullanıcı gizliliği, yerleşik uçtan uca şifreleme ile ara ağı amaciyla en mühim özelliklerden biri olmaya ayni ritimde devam ediyor.

Safari, saklılık Raporu özelliğiyle kullanıcıların hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görmelerini sağlıyor, veri ihlaline karışmış olabilecek kayıtlı parolaları belirlemelerine muavin olmak amaciyla emniyetli parola takibi sağlıyor ve web sayfalarının tamamı amaciyla yerleşik çeviri hizmeti sunuyor.9

Gizlilik Raporu, Safari kullanıcılarının hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görmesini ve emniyetli parola takibini sağlıyor. Ve web sitelerinin tamamı amaciyla yerleşik çeviri hizmeti sunuyor.

CarKey özelliğini evvel destekleyen otomobil: 2021 BMW 5 serisi

CarPlay tertemiz duvar kağıtları ve uygulamalar ile güçlendirilirken, NFC desteği sayesinde iPhone’u araç anahtarına çevirmek mümkün vaziyete geldi. 2021 BMW 5 serisi bu özelliği destekleyen evvel oto olacak. Kapının kilidini açmak amaciyla telefona dokunmak, aracı çalıştırmak amaciyla telefonu araçtaki şarj pedine yerleştirmek yeteri civarindan oluyor. Üstelik anahtarınızı iMessage aracılığıyla başkasıyla paylaşabileceksiniz.

iOS 14 CarKey özelliği duyuruldu

Dijital anahtarı Apple Watch ile kullanmakta mümkün. tek alet kaybolduğunda iCloud üzerinden dönem dışı bırakılabilmesi güvenliği artırırken, U1 çip aracılığıyla  kullanıcıların iPhone’larını ceplerinden veyahut çantalarından çıkarmak zorunda kalmadan tertemiz çıkacak oto modellerinin kilidini açabilmeleri mümkün olacak. Bu kapsamda iki değişik çözüm ile kullanıcıların karşısına çıkılmış oldu.

Ve bütün bunlara ekstradan App Clips özelliği sayesinde artık sıkça uygulama indirmenize neden kalmıyor. Scooter kiralamak veyahut rastgele tek kahve zincirinde tediye uygulamak amaciyla onun uygulamasını indirmek adina direk açabileceksiniz. Bu kalite şu anda 10 MB’dan minik uygulamaları kapsıyor.

iOS 14 nasıl yüklenir? sualine cevap verdiğimiz bu içerik işinize yaradı mı? Sizce iOS 14 nitelikleri arasında en iyisi hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Appleios 14iOS 14 nasıl yükleniriOS 14 yükleme

Leave a reply