iOS 14 Public Beta çıktı! Nasıl yüklenir?

0
249

WWDC 2020’de tanıtılan, iPhone 12 serisi duyurulduktan ardindan herkesin kullanımına sunulacak iOS 14 amaciyla çalışmalar bütün hızıyla ayni ritimde devam ediyor. iOS 14 Beta 2’nin derhal peşinden nihayet iOS 14 Public Beta yayınlandı. Public kelimesinden anlaşılabileceği üzere bu sürümün farkı, herkese açık yapıda olması. Peki, iOS 14 Public Beta nasıl yüklenir? İşte heyecan edilen suallerin cevapları!

iOS 14 Public Beta çıktı!

Public Beta sürümleri teknik olarak Beta sürümleri ile aynı. Başka bir deyişle bu sürümü yüklediğinizde hatalar ve meseleler ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz hayli yüksek, bu yüzden özellikle tek bir telefona sahipseniz iOS 14’ü görmek amaciyla acele etmemenizde yarar var.

iOS 14 Public Beta çıktı!

iOS ile eş şekilde iPadOS 14 Public Beta sürümü de yayınlandı. Bu sayede iPad’e gelen tertemiz nitelikleri heyecan eden, ama geliştirici olmayan kişilerinde test sürecine dahil olması mümkün vaziyete geldi.

iOS 14 Public Beta sürümü nasıl yüklenir?

iOS 14’ün herkese açık geliştirici sürümünü yüklemek amaciyla buraya tıklayarak Beta Yazılım Programı’na kayıt olmanız gerekiyor.

– Açılan sayfada Sign Up butonuna tıklayarak Apple hesabınız ile kayıt olmanız gerekiyor. dahada evvel kayıt yaptıranlar ise Sign In bölümüne tıklayarak giriş yapabilir.

iOS 14 Public Beta sürümü nasıl yüklenir?
– Karşınıza çıkan sözleşmeyi onay ettikten ardindan iOS bölümüne tıklamanız ve Get Started başlığı altında bulunan “enroll your iOS device” linkine tıklamanız gerekiyor.
– dahada ardindan Install Profile kismindan Public Beta profilini indirerek cihazınıza kurmanız gerekli.
– İşlemleri başarıyla bitirdikten ardindan Ayarlar > genel > Yazılım Güncelleme bölümünde Public Beta sürümünü göreceksiniz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere yanlislar ile karşılaşma ihtimaliniz hayli yüksek. Public Beta’yı yükledikten ardindan iOS 13’e tekrar dönmek istediğinizde cihazınıza iTunes üzerinden art yükleme yapmanız gerektiğini anımsatmak isteriz.

iOS 14 yenilikleri neler?

Yıllardır Android cihazlarda bulunan widgetler iOS 14 ile birlikte iPhone modellerine geldi. bunun için ekstradan Android cihazlardaki uygulama çekmesine eş tek şekilde çalışan App Library bölümü, uygulamaları kategorize ederek hızlıca ulaşmanızı sağlıyor.

iOS 14’ün dikkat cazip özelliklerinden birisi de, resim içinde resim oldu. Apple, macOS ile eş şekilde iOS işletim sisteminde videolara resim içinde resim özelliğini ekledi. Bu sayede anne ekrana geçtiğinizde veyahut rastgele tek uygulama ile meşgul olduğunuzda video oynamaya ayni ritimde devam ediyor.

Yıllardır Türkçe konuşan Siri artık tertemiz tek ses tonu ve tertemiz tek tasarım ile karşımızda. Artık evvel çalışma esnasında bütün ekranı kapsamayan Siri’yi kullanarak sesli iletiler göndermeniz mümkün. Ayrı olarak Google Translate rakibi Çeviri uygulaması da Apple’ın tertemiz işletim sistemindeki dikkat cazip özelliklerden birisi.

iOS 14 CarKey özelliği duyuruldu

Sıkça konuşulan kişiyi sabitlemekten grup içerisindeki birisini etiketlemeye civarindan çeşitli özellikler ile donatılan ileti uygulamasının yanı sıra, Apple Haritalar’a bisiklet yarisi ve elektrikli otomobiller amaciyla hususi rotalar geldi. Bunun yanı sıra CarKey özelliği sayesinde tek iPhone veyahut iPad’i araç anahtarına dönüştürmek mümkün vaziyete geldi.

Otomatik alet geçiş özelliği sayesinde AirPods‘un Apple aygıtları arasında kesintisiz geçiş yapabilmesi sağlanırken, sağlık uygulaması denetim listesi ile güçlendirildi. Bul uygulaması artık üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları da destekleyecek. böylelikle kullanıcılar Apple aygıtlarına ekstradan kaybolan başka mühim eşyalarını da ara uygulamasını kullanarak bulabilecek.

App Clips özelliği ile devamlı uygulama indirmeye neden kalmıyor. Bunu tek misal ile açıklama etmek gerekirse: Scooter kiralamak veyahut rastgele tek kahve zincirinde tediye uygulamak amaciyla onun uygulamasını indirmek adina direk açabileceksiniz. Bu kalite şu anda 10 MB’dan minik uygulamaları kapsıyor.

iOS 14 Beta destekleyen cihazlar

– iPhone SE 2

– iPhone 11

– iPhone 11 Pro

– iPhone 11 Pro Max

– iPhone XS Max

– iPhone XS

– iPhone XR

– iPhone X

– iPhone 8 Plus

– iPhone 8

– iPhone 7 Plus

– iPhone 7

– iPhone 6S

– iPhone 6S Plus

– iPhone SE

– iPod Touch 7. jenerasyon

iOS 14 Public Beta nasıl yüklenir? sualine cevap verdiğimiz bu içeriğimizi beğendiniz mi? iOS 14’ten beklentileriniz neler? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Appleios 14ios 14 public betapublic beta nasıl yüklenir

Leave a reply