Intel Rocket Lake ve Alder Lake işlemciler göründü

0
101

AMD’nin tertemiz nesil Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtmasının ardından, rekabet üst seviyeye tırmanmıştı. Intel’in 2021 seneninde vereceği yanıtlar ise rekabet için oldukça önem taşıyor. 11. kuşak işlemcilerin 2021 başında, 12. kuşak işlemcilerin ise sene 2. yarısında tanıtılması bekleniyor. 12. kuşak işlemcilerle birlikte soket de değişecek. Şimdi ise, Intel Rocket Lake ve Alder Lake işlemciler görüntülendi.

Intel, özellikle 12. kuşak Alder Lake işlemcilerde hatri sayilir büyüklükte farklıklar yapacak. En hatri sayilir büyüklükte performans sıçraması bu seride görülebilir.

Intel Rocket Lake ve Alder Lake işlemciler canlı olarak görüntülendi

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı silikon üreticisi tarafından onaylanan 11. kuşak Rocket Lake işlemciler, 14 nm imalat sürecinden geçecek. Intel’in belirttiğine göre, amiral gemisi i9 işlemci 8 çekirdek / 16 izlek ile gelecek. LGA 1200 soketinin nihayet üyesi var olan Rocket Lake işlemciler, Comet Lake işlemcilere göre çift haneli performans artışı yaşayacak. Rocket Lake işlemcilerin, 2021 yılının evvel çeyreğinde tanıtılması bekleniyor.

Intel Rocket Lake ailesi, Cypress Cove çekirdek mimarisine ve Xe grafik birimine sahip. bunun için ek olarak, Ryzen 3000 serisinde gördüğümüz PCIe 4.0 desteği de 20’den çok CPU PCIe hattı ile işlemcilerde sağlanacak. Intel Rocket Lake işlemciler amaciyla ilk görüntüler ise Facebook’ta Wing Tseung tarafından sızdırıldı. Tepe model işlemcide, tüm çekirdeklerin 5.0 GHz‘e hız aşırtılabileceğinden bahsedilebiliyor.

10 nm SuperFin üretiminden geçecek var olan 12. kuşak Alder Lake işlemcilerin ise PCIe 5.0 ve DDR5 RAM desteği ile gelmesi bekleniyor. Alder Lake işlemciler ile birlikte, LGA 1200 soketinden LGA 1700 soketine geçilecek. Soket tarafındaki inadını kıran Intel, LGA 1700 ile birlikte üç sene soket geçerliligi sunacak. Alder Lake işlemcilerin görüntüleri ise VideoCardz.com tarafından sızdırılmıştı. Yukarıdaki resimde 12. kuşak işlemciler ile 10. kuşak işlemciler arasındaki boyut farkını görebilirsiniz.

11. kuşak intel işlemciler12. kuşak Intel işlemcileralder lakeintelIntel Core Alder LakeIntel Core Rocket LakeRocket Lake

Leave a reply