Intel Iris Xe Max bulunan ilk modeller belli oldu

0
139

Intel Iris Xe Max bulunan ilk modeller duyuruldu. Intel tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen yeni grafik birimi, düşük güç tüketimi hedefliyor. Güç tüketiminin az olmasıyla da pil gücünde çalışan bilgisayarlarda uzun süre pilde kullanım sağlanacak.

Bu donanıma sahip olarak piyasaya çıkacak olan modellerde 11. nesil Intel Tiger Lake işlemciler bulunuyor. En yeni nesil Intel mobil işlemciler olan bu seri, en yeni nesil grafik birimine de sahip olmuş olacak. Bu ekran kartı için çalışıldığına dair haberler daha önceden de gelmişti.

Intel Iris Xe Max bulunan modeller

Intel söz konusu ekran kartının bulunduğu modellerin 3 firmadan olduğunu duyurdu. Bununla birlikte ekran kartının özelliklerine dair bilgiler ede bulunuyor. Bu bilgilerde 1.65 GHz çalışma hızı, 10 nm SuperFin fabrikasyon süreci, LPDDR4 4 GB bellek ve PCI Express 4.0 kendisini gösteriyor. Öte yandan ekran kartı HDMI ve eDP ile 4096 x 2304 @60Hz ve DisplayPort ile 7680 x 4320 @60Hz desteğine sahip.

DirectX 12.1 ve OpenGL 4.6 destekleyen Intel Iris Xe Max bulunan modeller için Acer, Dell ve ASUS duyuruldu. Modellerin ismine bakıldığında da Acer Swift 3X, Dell Inspiron 15 7000 2-in-1 ve ASUS VivoBook Flip TP470 kendisini gösteriyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi her üç modelde de 11. nesil Intel mobil işlemcileri kullanılıyor.

Intel Iris Xe Max bulunan modeller

İlk modeller arasında sadece Dell Inspiron 15 7000 satışta. Diğer iki modelin de yakın zamanda kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

Ekran kartı için yapılan tanıtımda içerik üreticileri için taşınabilir bir sistemin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi. İnce ve hafif olan dizüstü bilgisayarların kullanımının kolay olmasının öne çıkan özellik olduğu belirtildi.

Duyuruda ekran kartıyla birlikte 1080p kalitede oyun oynanabileceği de aktarıldı.

Intel Iris Xe MaxIntel Iris Xe Max özellikleriIntel Iris Xe Max bulunan modellerIntel Iris Xe Max modeller

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply