Intel Alder Lake işlemcilerin çekirdek tasarımı sızdırıldı

0
288

10. kuşak Comet Lake masaüstü işlemcilerinde çekirdek ve izlek sayısında artışa giden Intel, sektör liderliğini kaptırmak istemiyor. Çoklu çekirdek ve izlek tasarımını nihayet kullanıcı amaciyla de mümkün kılan AMD, pazardaki rekabeti alevlendirmişti. 2021’in başında 11. kuşak Rocket Lake ailesini tanıtacak var olan Intel, sene 2. yarısında ise 12. kuşak Alder Lake işlemcilerini tanıtacak. Şimdi ise, Intel Alder Lake işlemcilerin çekirdek tasarımı alana çıktı.

Alder Lake işlemciler, 10 nm SuperFin üretiminden geçecek.

12. kuşak Intel Alder Lake işlemcilerin çekirdek tasarımı alana çıktı

Rocket Lake ve Alder Lake işlemcilerin onaylanmasının ardından, 13. kuşak işlemcilerin gök tasi Lake ve 14. kuşak işlemcilerin ise Lunar Lake olacağı olasılık ediliyor. Görünüşe göre Intel, Lake kod ismini uzunca süre kullanmak istiyor. 11. kuşak Rocket Lake işlemcilerde Cypress Cove mimarisi kullanılırken, 12. kuşak Alder Lake işlemcilerde ise Golden Cove mimarisine yer verilecek. 13. nesilde ise Redwood Cover mimarisinin kullanılacağı düşünülüyor.

2021’in 2. yarısında tanıtılacak var olan Alder Lake işlemcilerin satışı, 2022 yılının başına sarkabilir. Bu vaziyette Intel, planından belli tek süre sapmışa benziyor. Intel Alder Lake işlemcilerin çekirdek tasarımı da alana çıktı. Önceki sızıntılar, hibrit tek 16 çekirdek / 32 izlek çekirdek tasarımının kullanılacağı yönündeydi. ama Moore’s Law Is Dead tarafından sızdırılan nihayet bilgiler, hibrit olsa da değişik tek tasarımın kullanılacağı yönünde. Dizilimin ise aşağıdaki benzeri yapılandırılması bekleniliyor:

 • Core i9: 8/16 + 8
 • Core i7: 8/16 + 4
 • Core i5: 6/12 + 4
 • Core i3 – Pentium: 6 çekirdek / 12 izlek

İlk iki rakam klasik çekirdek ve izlek sayısını belirtirken, üçüncü rakamın ise hatri sayilir büyüklükte çekirdeklerle birlikte aynı kalıpta yer alacak Gracemont çekirdekleri olduğu belirtildi. Söylentilere göre Alder Lake işlemciler, ekstradan Gracemont Atom çekirdeklerini de içerek. Intel, bu işlemcilerin reklamını Hybrid Threading Enabled şeklinde yapmayı planlıyor. Bu Gracemont çekirdeklerinin, yük altında nasıl performans verdiğini Daha bilmiyoruz.

Intel Alder Lake işlemcilerin çekirdek tasarımı, bilindik masaüstü işlemci tasarımından farklı. dahada çok mobil işlemcilerde seçenek edilen ve big.SMALL olarak adlandırılan bu hibrit tasarım, masaüstü işlemci tarafında tek evvel olacak. 10 nm üretimden geçecek var olan işlemciler, LGA 1700 soketiyle birlikte gelecek.

Intel Golden Cove ile istikbal yenilikler:

 • Geliştirilmiş IPC
 • İyileştirilmiş suni zeka performansı
 • Gelişmiş ağ performansı
 • Gelişmiş güvenlik özellikleri

Intel Gracemont (Atom) ile istikbal yenilikler:

 • Geliştirilmiş IPC
 • İyileştirilmiş saat hızları
 • İyileştirilmiş vektör performansı

Tüm bunlara ek olarak, LGA 1700 soketinin DDR5 bellek ve PCIe 5.0 desteğine sahip olması bekleniyor. Intel, 12. kuşak işlemcilerle birlikte geçtiğimiz senelerde yaptığı hataları tekrarlamadan seri tek şekilde ilerlemeyi planlıyor.

12. kuşak Intel işlemcilerAlder Lake işlemcilerintelIntel Alder LakeIntel gök tasi Lake

Leave a reply