Instagram’a YouTube benzeri özellik geliyor

0
286

Instagram her geçen gün gelişiyor ve bu bağlamda da kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Instagram yakın zaman önce platform için alınan yeni bir kararı duyurdu. Bu karar ile birlikte Instagram, YouTube‘a biraz daha benziyor. Bildiğiniz gibi YouTube sanatçıları korumak için katı telif hakkı kurallarına sahip. İşte bu kapsamda Instagram müzik telif hakkı ile bu konuda dizginleri eline alıyor.

Instagram müzik telif hakkı YouTube’dakine benziyor

YouTube’da uzun bir süredir bulunan müzik telif haklarının benzeri Instagram için geliyor. Yapılan değişiklikler yeni yayımlandı ve kullanıcılar uygulamanın içinde hakkında kısmından bu kısıtlamalara ulaşabiliyor. Temelde Instagram müzik telif hakkı, lisanslı bir müzik parçasının canlı yayında iken videonun arkasında uzun bir süre boyunca çalması durumunda devreye giriyor.

Kullanıcılara canlı yayın sırasında lisanslı parçanın kaldırılması veya kapatılması için daha fazla zaman tanınıyor.  Bu nasıl oluyor? Öncelikle kullanıcılara canlı yayınlarda daha önce bildirim gönderiliyor, böylece akışın kesintiye uğraması veya kaldırılması engellenebiliyor.

Instagram-muzik-telif-hakki-01

Instagram ayrıca bir akışın lisanssız müzik kullanımı nedeniyle otomatik olarak kapatılması veya engellenmesi durumunda durumu düzeltmek için daha kesin kurallar koymayı da planlıyor.

Instagram’ın resmi blog yazısında ise söz konusu bu bildirimlerin canlı yayınların veya yüklenen videoların lisanslama sözleşmelerine uyulmaması durumunda kişiye gönderildiği yazıyor. Yani platform kişiye bir nevi ültimatom gönderiyor da denebilir.

Bunların yanında elbette, Instagram hikayelerde paylaşım yaparken veya konser performansları kayıt altına alırken ya da bunları gönderi olarak paylaşırken benzer bir kısıtlamaya gidilmiyor.

Instagraminstagram müzikInstagram müzik telif hakkı

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply