İngiltere’den Huawei karşıtı ilk somut adım

0
375

ABD’den ardindan İngiltere de Huawei 5G ekipmanları amaciyla adımı atıyor. dahada evvelce de alana çıkan haberlerde İngiltere’nin, ABD’nin istediği benzeri firmaya karşı cephe aldığı alana çıkmıştı. ama bu karar farklığı de şaşırtmıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, açıkça firma amaciyla verdikleri desteği dile getirmişti. ama bundan aylar ardindan İngiltere’nin attığı adımlar, İngiliz Başbakanının izahlarının tam  ters olmuş durumda.

İngiltere, Huawei 5G donanımlarını sökmeye hazırlanıyor

5G teknolojisi amaciyla dünyanın Bir hayli noktasında çalışmalar ayni ritimde devam ediyor. Bu alanda da lider firmalardan biri var olan Huawei, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından yaptırım ve ambargolar yaşıyor. ABD’nin yakın ilişkide olduğu ülkelerden de bu istikamette adım atmasını istemesiyle birlikte İngiltere, Huawei kullanmayı bırakıyor.

İngiltere halihazırda 5G irtibatını kullanmaya başlamış durumda. ama sahada heyeti var olan 5G baz istasyonlarının çoğu Huawei imalatı donanım ve araçlarla kuruldu. Şimdi alınan karar doğrultusunda, kullanımda var olan 5G istasyonlarından Huawei ürünleri sökülecek. Böylelikle ABD’nin isteği de gerçekleşmiş olacak.

ingiltere huawei

The Telegraph tarafından yayınlanan raporda, içinde bulunduğumuz sene içinde işlemlerin başlayacağı belirtiliyor. 6 ay içinde de İngiltere içinde bulunan bütün Huawei 5G ürünlerinden arındırılmış tek 5G altyapısının kurulması amaçlanıyor. ama kullanımı bırakılan ürünler adina nasıl tek çözüm getirileceği belli değil.

Huawei cephesinden de mevzu hakkinda İzah var. Firmaya göre İngiltere’nin onlara güvenmemesi amaciyla tek neden bulunmuyor.

Huaweihuawei 5gHuawei ingilterehuawei ingiltere 5g

Leave a reply