İkinci el telefonlar ve tabletler için yeni yönetmelik

0
226

Yakın vakit önce ikinci el telefon düzenlemesi yapılacağı gündeme gelmişti. Gündeme gelmişti ama Ticaret Bakanlığının net nasıl tek adım atacağı bilinmiyordu. İkinci el telefon piyasası amaciyla devreye giren Ticaret Bakanlığı, ” İkinci el telefonlar ve tabletler amaciyla tertemiz düzen etme ” yayımladı. İşte 2. el piyasası amaciyla tertemiz düzenlemeler:

İkinci el telefonlar ve tabletler amaciyla karar

Türkiye’de özellikle teknolojik ürünler çok fazla fiyatlara çıkabiliyor. Bu da insanların birçoğunun 2. el piyasasına yönelmesine neden oluyor. En çok seçenek edilen 2. el piyasa ürünlerinden var olan akıllı telefonların ve tabletlerin ücretleri yakın vakit evvel çok yükselmişti. Bu işe el atmaya karar veren Ticaret Bakanlığı, tertemiz yönetmelik yayımladı. Yönetmeliğe göre 2. el telefonlar ve tabletler yenilenmiş mahsul garanti belgesiyle satılabilecek. 

İkinci-el-telefonlar-ve-tabletler-icin-karar-00

İkinci el piyasasını düzenlemeye doğal tutan bu düzenleme,  2. el telefonların ve tabletlerin yenilenmesini, sertifikalanmasını ve ambalajlandıktan ardindan ” yenilenmiş mahsul ” olarak garanti belgesiyle satılabilir vaziyete getiriyor.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan, ” Yenilenmiş Ürünlerin Satışı ile alakalı Yönetmelik ” yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, 2. el telefonların ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasına baz alinarak usul ve esaslar yer alıyor.

Yenilenmiş ürünler ani çok yollar ile müşteriye ulaşacak. Bu yollardan birisi var olan tüketiciden tüketiciye gönderilmesinin yanında  yenileme merkezi tarafından tüketiciye gönderilmesi mevzubahis olacak veyahut bunların dışında yenileme merkezi tüketiciden tüketiciye iletilecek.

Bu yenilenme işlemine girecek telefonun asgari tek senelik olması ve veri trafiğinin oluşması gerekiyor.

Yenilenmiş ürünün ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin görebileceği tek şekilde, ” yenilenmiş mahsul ” ibaresine ve yenileme merkezi bilgilerine yer verilmesi koşul olacak. Yenileme işlemi yapılırken, yenilenen bütün parçaların üreticisi veyahut ithalatçı onaylı parçalar olması seklinde ” Üretici onaylı parçalar yenilenmiş mahsul ” ibaresi ambalajlarda yer alacak.

Yenilenmiş mahsul ile alakalı başka hangi detaylar bulunuyor?

Yenilenmiş ürün, Türkçe kılavuzu kullanım ile birlikte tekrar satışa sunulacak. Bunun yanında karar benzeri yenileme kuruluşlarının, müracaat ve izinleri ile alakalı detaylar bulunuyor. Yenileme görev dokümanı 5 sene olabilitesi çok olacak ve geçerlilik süresi dolmadan yenilenmesi gerekecek.

Yönetmeliğin ayrıntılı incelemesini uygulamak isteyenler amaciyla bağlantıyı bırakıyoruz.

ikinci el tabletikinci el telefonikinci el telefonlarİkinci el telefonlar ve tabletler amaciyla karar

Leave a reply