İkinci el laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler-haberi

0
91

Teknoloji hızla gelişirken, yükselen üretim maliyetlerinden dolayı laptop ve masaüstü bilgisayar fiyatları da yükseliyor. bu sebeple her vakit güncel tek sistem kullanmak basit olmuyor. Sıfır tek pc alamadığımız vaziyetlerde ikinci el piyasası oldukça karlı.

Akıllı telefon piyasasında olduğu benzeri dizüstü bilgisayarlarda da 2. el piyasası oldukça canlı. Pandemi ve uzaktan eğitim zamani sıfır laptop satışlarını arttırdı. eş şekilde 2. el piyasasını da canlandırdı. Peki 2. el laptop pc alırken dikkat etmemiz koşul olan unsurlar nelerdir? Sizler amaciyla yazımınızda mühim unsurları listeledik.

İkinci el laptop nasıl seçilmeli?

Bütçeniz kısıtlıysa ve işinizi görmesi amaciyla 2. el laptop alacaksanız model seçiminiz oldukça kritik. Burada disk türü ve boyutu, işlemci serisi ve nesli, hafıza türü ve frekans hızı benzeri Bir hayli öğe var. ama bu kriterler sizin pc ile ne tür tek işlem yapacağınıza bağlı.

Laptop

Örneğin öğrenciyseniz sunum yapmak ve ödev hazırlamak benzeri işler amaciyla işlemcinizin aşırı kuvvetli olmasına gerekmez. hafıza boyutu ve frekans hızları dahada önemli. Zira araştırma yaparken web tarayıcınızda açık var olan her sekme ekstradan hafıza tüketecektir.

Seçim yaparken donanımlar haricinde giriş çıkış birimlerine dikkat etmelisiniz. yeteri civarindan sayıda USB portu var mı? veyahut dahili kart okuyucusu var mu? benzeri sualleri kendisinin ihtiyaçlarınıza göre belirleyip cevaplandırmalısınız.

İkinci el laptop alırken dikkat edilmesi koşul olan unsurlar

Daha evvel onarım görmüş mü?

Eğer tek tanıdığınızdan almayacaksanız bilgisayarın onarım geçmişini Tamamiyle bilemezsiniz. dahada evvel çok sayida onarım görmüşse bilgisayarda çözülemeyen tek problemin var olması olasılık dahilinde. veyahut bilgisayarın geçici olarak giderilen tek sorunu.

Çalışmayan nitelikleri var mı?

İkinci el pc alırken Bir takım şeylerden feragat ederiz. Ama bunun Yalnızca kozmetik farklar olması dahada iyi. Örneğin bataryası çalışıyor mu? veyahut optik sürücüsü çalışıyor mu? Bu sualler satıcıya sormak ile kalmayıp denememiz gerekecek civarindan önemli.

Soğutma sistemi

Laptoplarda ısınma problemi Bir hayli kullanıcın en mühim sorunu. Soğutma sisteminin temizliği ve sessizliğini denetim etmeliyiz. Burada bahsedilen sükut tur hızından alana gelen ses değil. Fanın rastgele tek yere takılmasından kaynaklı tıkırtı veyahut titreşiminden gelen ses.

Laptop Soğutma sistemi

Aksesuarları var mu? 

Bazen satıcılar laptopa ait olan Bir takım aksesuarları laptop ile birlikte satmak istemez. Örneğin laptop çantası. Bu vaziyette laptop amaciyla Ayrı olarak çanta almanız gerekir. Ama şarj adaptörü benzeri mühim aksesuarların var olması gerekir.

Her şey ilandaki benzeri mi?

İlanda anlatilan özellikler ile laptop nitelikleri arasında farklar var mı diye denetim etmelisiniz. Bunun amaciyla Cpu-Z yazılımını kullanabilirsiniz. Uygulama sayesinde işlemci, bellek, anakart ve ekran kartı benzeri donanıma ait teknik detayları görebilirsiniz.

Laptop ve tablet pazarındaki büyüme dudak uçuklattı

Laptop ve tablet pazarındaki büyüme dudak uçuklattı

Dizüstü pc ve tablet pazarı amaciyla büyüme oranı artmaya ayni ritimde devam ediyor. özellikle Chromebook cihazlar satış oranlarındaki artışla dikkat çekti.

Giriş çıkış birimleri 

Güç girişi, ses çıkışı, USB portları ve diğer bütün giriş çıkış birimlerinin çalıştığından emin olmalısınız. Hem de satın almadan evvel test faktörüz gerekiyor. çünkü giriş çıkış birimleri anakart üzerinde olduğu amaciyla değiştirme şansınız olmaz veyahut oldukça pahalıya patlar.

Laptop Giriş Çıkış Birimleri

Ekran ve Hoparlörler

Ekranda renk kayması veyahut ölü piksel olmadığını denetim etmelisiniz. Ölü piksel ekranda işlevini yitirmiş görsel vermeyen piksele verilen isimdir. Ekranda çalışmayan tek veyahut dahada çok piksel sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı olacaktır. eş şekilde hoparlörlerin yeterli seviyede ses verip vermediğini veyahut verirken cızırtı yapmadığını denetim faktörüz gerekiyor.

Piyasa fiyatı 

İkinci el laptop alacağınız amaciyla doğal olarak fiyat, sıfır fiyatından düşük olmalı. Seçtiğiniz modelin sıfır fiyatını denetim etmek ile kalmayıp benzer özellikteki laptopların fiyatlarını araştırmalısınız. Bilgisayardan çok anlamasanız da bunu belli etmediğiniz sürece ‘Aynısını dahada düşük ücrete satıyorlar‘ diyerek pazarlıktan karlı çıkabilirsiniz.

En çok satan laptop markası

Diğer mühim unsurlar

  • İşletim sisteminin Özgün olması gerekiyor. Zira virüs ve perişan Emelli yazılımlardan korunmanın en iyi yolu Özgün ve güncel sistem kullanmaktır.
  • Klavyedeki tuşlar ve dokunmatik yüzeyin çalıştığını denetim edin.
  • Mikrofon ve kamerayı test edin. çünkü laptopta görüntülü müzakere amaciyla harici aygıt gereksiniminiz olmasın.
  • Optik sürücünün ve kızağının çalışmasını denetim edin.
  • Laptopun internete bağlanmasını denetim edin. (Hem kablolu ayni vakitte da kablosuz olarak)
  • Batarya durumunu denetim edin, ölü olmadığından emin olun. akım kesintilerinde bataryanın sistemi açık tutması neden  ters halde veri kaybı yaşayabilirsiniz.
  • Laptopun açılış ve kapanış hızını test edin. Hem de anlıyorsanız BIOS ayarlarını denetim edin. Zira burada yapılması koşul olan ayarlar açılış ve kapanış hızlarını oldukça etkiler.
  • Laptopun kasasında yoksun vida veyahut kapak olmadığından emin olun.
  • Son olarak pahali olmayan diye kanmayın. ücreti piyasanın oldukça altında ise netlikle tek meselesi vardır.

Bütün bu kontrolleri yaptığınız halde kafanızda sualler varsa buradan foruma ulaşabilirsiniz. Forum üzerinde mevzu oluşturarak daha ayrıntılı soruları sorup, sorunlarinizi giderebilirsiniz. İkinci el laptop alım satımlarınız ile alakalı görüş ve deneyimlerinizi aşağıdan bizler ile paylaşmayı unutmayın.

dizüstü bilgisayarlaptopİkinci el laptop

Leave a reply