Huawei Mate 40 için kötü haber! ABD müdahalesi

0
335

ABD ambargosu nedeniyle telefonlarında Google uygulamalarına yer veremeyen ve tedarikçiler ile sorunlar yaşamaya başlayan Huawei tüm bu kötü gidişata rağmen, yeni telefonlar geliştirmeye ve satışlarını iyi seviyede tutmaya devam ediyor. Ancak Huawei Mate 40 üretimi için beklenmeyen bir gelişme yaşandı.

Huawei Mate 40 üretimi ertelendi

Bekleniyordu diyoruz, zira bir süre beklememiz gerekiyor. Nikkei Asian Review’a göre Huawei, yeni amiral gemisi için parça tedariğini durdurdu. Buna ek olarak ABD ambargonun etkisini net bir şekilde görebilmek amacıyla önümüzdeki birkaç çeyrek için yeni parça siparişlerini azalttığı dile getiriliyor.

Huawei Mate 40 üretimi ertelendi

Bu kararın alınmasında geçtiğimiz ay ABD’den gelen müdahalenin etkisi oldukça büyük. Trump hükumeti şirketin işlemci üreticileri ile ticaret yapmasını kısıtlayacak ambargoları devreye soktu. Bu nedenle Huawei’nin en önemli ortaklarından birisi olan ve Kirin işlemcileri üreten TSMC şirketten yeni sipariş almayı bıraktı. Huawei’nin önümüzdeki iki yıl için stok yaptığı belirtiliyor, ancak bunlar akıllı telefonlardan ziyade sunucular için üretilen işlemciler.

Çinli teknoloji devinin işlemci geliştirmekten sorumlu alt şirketi HiSilicon, Trump’ın bu hamlesi sonrasında TSMC krizi veya diğer adıyla işlemci krizi ile karşı karşıya kaldı. Huawei’nin HiSilicon’un elindeki ekipmanları incelediği belirtilirken, aynı zamanda MediaTek ve Qualcomm tarafından geliştirilen işlemcilere göz atmaya başladığı vurgulanıyor. Özetlemek gerekirse: şu aşamada üretimin 1 – 2 ay arasında ertelendiği görülüyor, ancak Huawei sorunları bu süreçte çözebilirse tanıtımı ertelemesine gerek kalmayabilir.

Sizce Huawei Mate 40 üretimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

HuaweiHuawei Mate 40Huawei Mate 40 üretimimate 40

Kaynak :shiftdelete

Leave a reply