Google Pixel modelleri nabız ölçebilecek

0
226

Google, bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor ve gelecekte bunları başka Android telefonlara da ek etmeyi planlıyor. Her iki kalite de telefonlarda bulunan kamera ile yapılabiliyor.

Google Pixel telefonlara tertemiz yetenek!

Google’ın tertemiz yayınladığı tertemiz güncelleme ile Pixel cihazlar, kullanıcının göğsünün yükselip alçalmasını izleyerek solunum hızını ve parmak ucundan geçen kanın renk değişimini izleyerek kalp atış hızını ölçmesini sağlıyor. Bu özelliğin Yalnızca kullanıcıların genel sıhhati izlemesine destur vermeyi amaçladığını ve tıbbi vaziyetleri değerlendiremediğini veyahut teşhis edemediği belirtiliyor.

Uygulamayı kullanarak solunum hızını (bir kişinin dakikada aldığı nefes sayısı) ölçmek için, kullanıcılar telefonun ön kamerasını başlarına ve göğsüne doğrultuyor. kalp atış hızını ölçmek içinse art kameranın üstüne parmak koymak yeteri civarindan oluyor. Google’ın uygulamasından alınan kalp atış hızı verileri, tek kişinin hergün hayatını sürdürürken kalp atış hızı benzeri tek şeyi devamlı olarak izleyebilen giyilebilir tek cihazdan alabileceği okuma türlerinden dahada az detay içeriyor.

Google Health‘in teknik sorumlusu Jiening Zhan, Pixel telefonlar üzerinde yapılan dahili araştırmalar, solunum hızı özelliğinin hemide sağlık problemleri var olan ayni vakitte da olmayan kişiler amaciyla dakikada tek nefeste doğru olduğunu gösterdi. kalp atış hızı özelliğinin doğruluğu ise yüzde iki olarak açıklandı. Bu özellik, çeşitli ten tiplerine sahip kişiler üzerinde test edildi ve açık ve koyu ten amaciyla eş tek doğruluğa sahip olduğu alana çıktı. Ekip, değerlendirmelerinden elde edilen verilerle ilmi tek ova yayınlamayı planlıyor.

Google PixelGoogle Pixel nabız

Leave a reply