Google hakkında gündeme gelen yeni gelişmeler

0
198

Google ile alakalı tertemiz gelişmeler alana çıktı. Bu kapsamda Google Play Store’da Apple’ın App Store’u benzeri yüzde 30’luk faturalandırma sistemi güncellemek istiyor. Google Alışveriş ise rekabet sorunlarıyla karşılaşıyor. Google Mesajlar içinse tertemiz tek kalite geliyor. İşte bugünün gelişmeleri:

Google ile alakalı tertemiz gelişmeler var

Google, çoğu uygulamanın uygulama içi satın alımlar amaciyla şirketin faturalandırma sistemini kullanma gerekliliğini belirten güncellenmiş Play Store özelliklerini tek sonraki haftaya civarindan tanıtmayı planlıyor.

Google’ın, Google Play Store tarafından sunulan uygulamalarda yapılan ödemelerde yüzde 30 kesinti yapma politikası bulunuyordu. Bunun yanında Netflix ve Spotify dahil Bir takım geliştiriciler bu ödemeleri yapmaktan kaçınıyordu.

Google, yaptığı izahta Play Store politikalarını açıklığa kavuşturmak amaciyla her vakit geliştiricilerle birlikte çalıştığını söylüyor ve bu politikasına geliştiricilerin de uymasını istiyor.

Spotify podcast bildirimleri-00

Bu gereklilik yıllardır var olsa da, raporda Netflix, Spotify ve Tinder benzeri Bir takım hatri sayilir büyüklükte geliştiricilerin, müşterilerin Play Store hesapları adina direk tek kredi kartıyla tediye yapmalarını istiyor. Google’ın yüzde 30 komisyonunu atlamaya çalıştığını alana koyuyor.

Geliştiricilerin sırasıyla Play Store ve App Store’un komisyon politikalarını eleştirdiğini biliyoruz.

Google-hakkında-yeni-gelismeler-Google Alisveris-google-mesajlar-00

Google Alışveriş, rekabet sorunlarını çözememekle suçlanıyor. Yapılan tertemiz çalışma, arama motoru devinin rakiplerine perakende platformuna erişim sağlama hamlesinin değişmesine rağmen, çok az ayrım yarattığını söylüyor. 25 karşılaştırmalı alışveriş sitesi tarafından yaptırılan 10,5 milyar tıklamanın analizine göre, Google Alışveriş üzerinden trafiğin yüzde 1’inden çok dahada azının şu anda Kelkoo ve Idealo benzeri rakip karşılaştırmalı alışveriş sitelerine yönlendirildiği alana çıktı.

Hatırlayacağınız üzere Google Alışveriş özelliğinin reklamları 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’de kapatılmıştı.

Google-hakkında-yeni-gelismeler-Google Alisveris-google-mesajlar-02

Google iletiler uygulamasının 7.6 sürümü, tertemiz tek özelliği alana çıkartıyor. Daha kullanıcılara sunulmamış olsa da, Google Mesajlar, uygulamanın tek seferlik şifreleri tanıması ve 24 saat ardindan bunları silme yeteneği üzerinde açıkça çalışıyor. Bu kalite sayesinde Google Mesajlar tek kullanımlık şifreleri otomatik olarak silebilecek.

googleGoogle AlışverişGoogle ile alakalı tertemiz gelişmelerGoogle mesajlarGoogle Play Storegoogle ve applenetflixspotifytinder

Leave a reply