Fidye yazılımı saldırıları yakıt kıtlığına neden oldu-haberi

0
79

Fidye yazılımı denilen ramsomware saldırıları, nihayet senelerde çogalarak ayni ritimde devam ediyor. hemide hatri sayilir büyüklükte ayni vakitte da minik Bir hayli şirket ve kurum, bu saldırılara maruz kaldı. ama hackerlar, hedeflerini özellikler büyük şirketlere yöneltmiş durumda. DarkSide isimli tek hacker grubu, Colonial Pipeline‘a karşı tek ramsomware saldırısı başlattı ve şirketi 8851.392 kilometrelik anne boru hattını kapatmaya zorladı.

Kripto paraların izinin sürülememesi, perişan Emelli kişileri dahada çok cesaretlendiriyor.

Fidye yazılımı saldırıları çogalarak ayni ritimde devam ediyor

Artan ramsomware saldırıları, hiçbir şirketin güvende olmadığını kanıtladı. Böylece, DarkSide benzeri hacker gruplarının hırsları büyümeye ayni ritimde devam etti. Yapılan saldırıların başarısı, Bir hayli hacker grubunu büyük hedeflerin peşinden gitmeye teşvik etti. Öyle ki DarkSide grubu, Colonial Pipeline’a karşı tek fidye saldırısı düzenledi. Şirketi anne yakit boru hattını kapamaya zorlayan DarkSide, ABD’de Washington DC ve 17 eyalette yakıt kıtlığı yaşanmasına neden oldu.

Bloomberg’in raporuna göre Colonial Pipeline, hackerlara 75 Bitcoin tediye yaptı. Ödeme, işlem gününe göre takriben 5 milyon dolar değerinde. ama şirket, resmi açıklamasında fidye yazılımı saldırıları amaciyla ücret ödemeye niyetli olmadıklarını açıkladı. Şirketin, ödemeyi büyük olasılık siber güvenlik sigorta poliçesi ile yaptığı söylendi.

Ödemeyi alan hackerlar, Colonial’a sistemlerin art yüklenmesi amaciyla şifre çözme aracı verdi. ama asama öylesine yavaştı ki şirket, kurtarmayı hızlandırmak amaciyla kendi yedeklerini art yüklemeye başladı. Yakıt sevkiyatları geçtiğimiz Çarşamba akşamı tekrar başladı. ama bu olaydan ardindan Başkan Joe Biden, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ siber güvenlik savunmalarının güçlendirilmesi amaciyla tertemiz tek deklarasyona imzasini attı.

Blockchain analiz firması Elliptic, DarkSide’ın fidye ödemeleri amaciyla kullandığı cüzdanı izlediğini argüman etti. Şirket, cüzdanın Mart ayından beri etkin olduğunu ve 21 değişik cüzdandan toplamda 57 ödeme aldığını tespit etti. İşlemlerin toplamının 17.5 milyon dolar olduğu olasılık ediliyor

Elliptic, DarkSide’ın gönderme işlemlerini de takip etti. Şirkete göre, DarkSide ellerindeki fonların bazılarını özellikle Rus hackerlar arasında popüler var olan Hydra pazarına gönderiyor.

Tüm bu olaylardan ardindan DarkSide, cemiyet amaciyla sorunlara neden olmayı amaçlamadıklarını belirten tek özür bildirisi yayınladı. Hacker grubu, web sunucuları üzerindeki kontrolünü ve fonlarının mühim tek bölümünü kaybettiğini argüman ediyor. ama Bir hayli güvenlik firması, bunun tek kandırmaca olduğunu ve grubun tek sonraki hareketlerini planlamak için art çekildiklerini belirtiyor.

fidyefidye yazılımıRamsomware

Leave a reply