Fidye virüsleri rahat durmuyor! İşte 2020 bilançosu

0
272

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, siber saldırıların sayısı da hatri sayilir büyüklükte ölçüde artış gösterdi. ama nihayet senelerde ransomware adıyla bilinen fidye virüslerinin artması ile birlikte, zararların maliyetleri de hatri sayilir büyüklükte ölçüde artış gösterdi. Öyle ki Bir hayli belediye ve hatri sayilir büyüklükte firma, bilgilerini kurtarmak amaciyla yarım milyon dolarlara ulaşan ücretleri gözden çıkarmak zorunda kaldı. Şimdi ise, fidye virüsleri 2020 senesi bilançosu alana çıktı.

2019 seneninde ise tam 205.280 kurum fidye yazılımlarından etkilenmişti.

Fidye virüsleri 2020 senesi bilançosu ile şaşırttı

Yıllar geçtikçe, fidye virüslerinin maliyetleri de artmaya başladı. özellikle Bitcoin‘in yaygınlaşması ile birlikte, yatırılan paraların izi sürülemediği için Bir hayli saldırgan bu yola başvurmayı seçiyor. 2020 seneninde ise, COVID-19‘un hayat genelinde yayılmasından bu yana siber saldırıların da sıklığı arttı ve benzeyen görülmemiş seviyeye ulaştı.

2019 yılında yüzde 41 oranında artış gösteren fidye saldırıları, surat binlerce hatri sayilir büyüklükte çaplı müessesesi vurdu ve milyon dolarlara ulaşan maliyetlere neden oldular. 2020 seneninde ise salgının evvel aylarından bu yana bu saldırılar yüzde 25 oranında arttı. Şu anda her 11 saniyede bir, fidye virüsleri hücum gerçekleştiriyor. eğer saldırılar bu şekilde ayni ritimde devam ederse, 2020 yılının sonuna eriştiğimizde toplam maliyetin 20 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

ABD’deki en hatri sayilir büyüklükte siber sigorta sağlayıcılarından biri var olan Coalition’un paylaştığı tek rapora göre, 2020 yılının evvel altı ayında şirkete gelen ödeme taleplerinin yüzde 41’i fidye yazılımları ile ilgili. Şirket poliçe sahipleri arasında fidye saldırılarına maruz kalanların sayısının yüzde 260, vasati fidye talebi miktarının ise yüzde 47 arttığını belirtti.

Fidye virüsleri 2020 senesi bilançosu

Fidye yazılımından en çok etkilenen sektörler üretim, eğitim ve sağlık hizmetleri olurken, bu saldırılardan etkilenmemiş neredeyse hiçbir sektör bulunmuyor. Fidye virüsleri haricinde, para transferi dolandırıcılığı ve müessesesel şirketlerin e-posta güvenliği ihlalleri de sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 67 seviyesinde artış gösterdi.

Tüm bunlara ekstradan Coalition enteresan tek şekilde Microsoft Office 365 kullanan şirketlerin, G Suite veyahut WPS Office benzeri alternatifleri kullanan şirketlere göre tek e-posta güvenlik ihlali olayıyla karşılaşma olasılığının üç kat dahada çok olduğunu alana çıkardı.

Fidye virüslerifidye virüsleri 2020 oranıfidye virüsleri 2020 senesi bilançosufidye yazılımlarıransomware

Leave a reply